Geçmişin Gölgeleri 22.Bölüm

Başarılı ve örnek öğrenci Gamze Uçar,Reutlingen Üniversitesinde Moda Tasarım Bölümünü Üniversiteyi 1,6 ve Masterını 1,0 ile bitirdi.

Geçmişin Gölgeleri           22.Bölüm

Geçmişin Gölgeleri                                                                 

                                                                         22.Bölüm

 

Başarılı ve örnek öğrenci Gamze Uçar,Reutlingen Üniversitesinde Moda Tasarım Bölümünü Üniversiteyi 1,6 ve Masterını 1,0 ile bitirdi.

Almancası yeterli olmadığı için okuyamaz ve okulda başarılı olamaz dedikleri Gamze Uçar,Üniversiteyi 1,6 ve Masterı 1,0 ile bitirdi. Gamze Uçar’ın bu başarısını Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ateşeliği Başarı Belgesiyle onurlandır. Gamze, Başarı Belgesini Landshut ve çevresi Türkçe öğretmeni Murat Kayhan’ın elinden aldı. Landshut ve çevresi Türkçe öğretmeni Murat Kayhan, ’’Gamzenin bu başarısını Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ateşeliği adına Başarı Belgesini veriyorum. Çevresinde örnek bir kızımız olan Gamzeye başarılar dilerim.’’diye belirtti.

Landshut Türk Alman Okul Aile Birliği başkanı Nezahat Ehliz,Üniversiteyi 1.6 ve Mastarını 1.0 başarı ile bitiren örnek kızımız Gamze’yi başarısından dolayı kutluyorum.’’dedi ve hediye kuponu (Gutschein) ile ödüllendirdi.

    Reutlingen Üniversitesinde Moda Tasarım Bölümünü Üniversiteyi 1,6 ve Masterını 1,0 ile bitiren ve çevresinde çalışkanlığı ve okuma hırsıyla tanınan Gamze Uçar, ‘’ İlkokuldan sonra ortaokula (Realschule’ye) Almancam yok diye almak istemediler. Regensburg İdare mahkemesinin verdiği karar ile Vilsbiburg Realschule’sinin kapıları bana açılmışdı. Vilsbiburg ortaokulu (Realschule’yi) başarı ile bitirip,Landshut FOS (Fach Ober Schule) okulu’nuda başarı ile bitirdim.’’ diyen

başarılarına başarı katan Gamze,Regensburg’da gittiği Kunst und Gestaltung Akademisini’de başarı ile bitirerek Reutlingen Üniversitesi’nde Textil und Desing bölümünü 3 yıllık eğitiminden sonra 1,6 notu ile bitirerek diplomasını aldı. Aynı Üniversite de  2 yıl moda tasarım bölümünü bitirip masterını  1,0 notu ile bitirerek Master Diplomasını aldı ve Üniversitede ve çevresinde taktirle karşılandı.

                                Gamze’nin okuma hırsı bütün kapıları açtı.

Vilsbiburg ortaokulu(Mittelschule)müdür ve öğretmenleri Gamze’ye ‘sen Realschule’de başarılı olamassın ve geriye ortaokula gelirsin’dediler.

Gamze,anaokuluna gitmediği için almancası yok denilcek kadar azdı.

İlkokulda bir yanda almanca öğreniyor,diğer yandan derslerine çalışıyordu.

2000-2001 ders yılının ilk yarısında not ortalaması 2,66 idi.Realschule’ye gitmek çok istiyordu Gamze.

Okumayı çok isteyen Gamze, güzel resimler çiziyordu.

’’Okuyup moda tasarımcısı olmak istiyorum.’’ diyen Gamze Realschule not ortalaması(2,66) tutmadığı için Realschule gitmek için imtihanlara girdi ve çok heyecanlandığı için kazanamadı.

Gamze’nin babası İsmail Uçar,’’Gamze Realschule imtahanı heyacandan kaybetmişti. Çok üzülüyordu ve sürekli bize en büyük isteğim Realschule’ye gitmek olduğunu söylüyordu.

Zaman kaybetmeden Avukat Heinz Furtmayr’a durumu bildirdik. Avukat Heinz Furtmayr, Vilsbiburg ortaokulu (Mittelschule)müdürü ve Aşağı Bavyera Okul Eğitim sorumlularına durumu anlattıysa’da sonuç değişmedi.

Gamze Realschule’ye gidemez notu tutmuyor ve girdiği sınavı kaybetti diyorlardı.

Avukat Heinz Furtmayr’ın uğraşıyla Regensburg İdare Mahkemesinde karar onaylandı ve Gamze’nin Realschule kapıları açıldı. Gamze ve bizler karara çok sevindik.’’ diye bildirdi.

Gamze,’’mahkemenin kararı hepimizde büyük sevinç yarattı. Artıkın daha çok çalışıp, daha çok başarılı olmak istiyordum.

Vilsbiburg Realschule’sini başarıyla bitirip,Landshut FOS (Fach Ober Schule) okuluna gittim.

Bir yandan derslerime çalışıyor, diğer yandan resimler yapıyordum.

Hedefimi seçmiştim. Moda Tasarımcısı olacaktım.

Landshut FOS okulunu başarıyla bitirdikten sonra Regensburg’da Kunst und Gestaltung Akademisine gittim. Bu okulda resim ve model çizimlerimi ilerlettim.

Başarılı ve istekli çalışmamla çevremde taktir topluyordum. Bu da beni motive ediyordu.

Reutlingen Üniversitesi Textil ve Desing bölümünü kazandığım haberini alınca dünyalar benim oldu. Artı kın hedeflerime azimle birer birer varıyordum.

Reutlingen Üniversitesi Textil ve Desing bölümünü 3 yıl okudum ve 1,6 notuyla başarıyla diplomamı aldım.

Birer birer hayellerimi gerçekleştiriyordum. Hedefim moda tasarımcısı olmaktı. Reutlingen Üniversitesinde moda tasarımı Master’ini yapmaya karar verdim.

Bu arada Londra ve Münih’te moda tasarımı üzerine staj gördüm.

Moda tasarımcılığının A’sından Z’sine her şeyi öğrenmiştim. Gecemi gündüzüme katıp, çalışıyor, çalışıyordum.

Sonun da beklediğim başarıları ediyordum.

Reutlingen Üniversitesinde Moda Tasarım bölümünün Master’ını 1,0 notuyla aldım.

Çok mutluyum.

Okuyamaz, başaramaz diyenlere kendime ve aileme verdiğim  sözü tuttum.

Bana destek veren ailem ve herkese çok çok teşekkür ediyorum.

Okumak ve başarılı olmak isteyenlere tavsiyem hedeflerinizi belirleyin ve azimle çalışın. Başarınız ardından gelecektir.’’ diyen örnek kızımız Gamze Uçar, Almanya’da bizleri başarıyla temsil ediyor.

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!