İyiyim Dediğin An da İmtihan Yeniden Başlar

Hayat dur durak bilmeden akıp giderken, ne zaman ‘Ben şunu iyi yapıyorum.’ diye içimden geçirsem yeni bir imtihana davetiye çıkardığımı fark ettim.

İyiyim Dediğin An da İmtihan Yeniden Başlar

Hayat dur durak bilmeden akıp giderken, ne zaman ‘Ben şunu iyi yapıyorum.’ diye içimden geçirsem yeni bir imtihana davetiye çıkardığımı fark ettim. İyiyim dediğim yerde dibe vurmadan su üstüne çıkamıyoruz. Başımıza gelen güzellikleri kendimizden bilmek belki bizi bu duruma düşürür. Hâlbuki hayırda şerde Allah’tandır.

Kıymetli Koçluk hocalarım derler ki  ‘ Hiçbirimiz hiçbir şey olmadık. ’Ne güzel söz idrak ettim ki hayat boyu da olamayacağız. Kendimize yaptığımız yolculukta hep öğreniyoruz. Ancak öğrenci olabiliriz. Bunu anlamak için sert çarpmalara gerek kalmadan, uyanık olmak gerekiyor. Uyanmak için ciddi ciddi sarsılıyoruz. Aslında bu da Rabbimin merhametindendir. Her hale şükür etmemiz için bize verilen bir ihtardır.

Hayat böyle iyi ile kötü, güzel ile çirkin arasında sallanıp duran sarkacın denge bulduğu yerde yüzümüz gülüyor. Huzur işte orada tüm coşkusuyla yüreklere dolup taşıyor. Güneş açınca yağmura, yağmur yağınca güneşe hasret insanoğlu hiçbir durumdan memnun olmuyoruz. İhtiyacımız hadsiz, bir o kadar acizken neyine büyükleniriz ki? Büyüklendiğimiz yerde küçüldüğümüzü fark etmek için sanırım âlim olmaya gerek yoktur. Rabbim bizi kendine dua etmekten alıkoymasın. Belki de imtihanlar uyanmamız için Rabbimle irtibatı güçlendirebilmemiz için birer vesiledir.

Buranın bir imtihan yeri olduğunu bilerek sünnet üzere yaşamak tüm sıkıntılara çare olur. Darlıktaki dualar daha çabuk kabul olur, sıkıntı zamanında vakit bereketlenir. Hayat,  baktığımız pencereye göre anlamını değiştirir. Bu hayatın dümeninde kendimiz olduğunu bilerek ilerlemek, seçimlerimizin ve tercihlerimizin sorumluluğunu alarak adım atmak bir anlamda ayaklarımızın yere sağlam basmasına neden olur.

Canımız yanarken yakınımızda sevdiklerimiz olsa da duygunun bize hissettirdiklerini tek başımıza yaşarız. Karanlıkta uykumuz ya da uyanıklığımız, karnımızın açlık ya da tokluğu bize aittir. İrade burada devreye girer ve insan olarak yaptıklarımızdan sorumlu olduğumuzu böylelikle idrak ederiz.

 Yaşadıklarımız karşısından ‘Şüphesiz Allah sabredenlerin yanındadır.’(Bakara 153) Ayetini içimizde hissederek olaylara yaklaşmak; tüm sıkıntıların bir gün kemaline ulaşacağına olan inancımızı ‘Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.’(İnşirah 4) ayetiyle perçinlemek bu süreci daha atlatmamızı sağlayacaktır. Belki de yaşadığımız inişler çıkışlar Rabbimin vaadini tasdik etmemiz içindir. Rabbimizin vaadini gönülden tasdik etmek ve devam ettiğimiz hayat yolunda tekâmülümüzü tamamlamak adına bize yeni yollar açar engelleri aşmayı kolaylaştırır. Tevekkülle beraber akışta kalmak bizi hayata karşı daha güçlü kılar. Özümüze yaptığımız yolculuktaki sınavları kolaylıkla ve sağlıkla aşabilmek niyetiyle…

 

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!