Eğitim Koçluğu Nedir?

Sevgili gençler, eğitim koçu size sadece matematik, fizik anlatan; sizi sadece sınava hazırlayan kişi değil; aynı zamanda kendinizi tanımanızda, 20 yıl sonra bile severek yapacağınız bir mesleği seçmenizde ve her sabah yataktan pozitif duygularla kalkmanızı sağlayacak kariyeri edinmenizde sizin yol arkadaşınızdır.

Eğitim Koçluğu Nedir?

                                                 

 

  Koçluk 2000'li yılların başından itibaren sıkça duyduğumuz bir kavram....Yaşam koçluğu, kariyer koçluğu, doğum koçluğu, eğitim koçluğu gibi uzmanlık alanları da olan koçluk; 29 Haziran 2013 tarihinde yayımlanan Resmi gazete ile meslek olarak tanınmış ve kuralları belirlenmiştir.

  Biz bu yazımızda özellikle "eğitim koçluğu" üzerinde konuşuyor olacağız. Eğitim koçu kimdir? Bu soruya verilecek çok sayıda cevap ve tanım vardır ve eğitim koçu olarak kendini tanımlayayan çok sayıda kişi... Peki eğitim koçu kimdir? Öğrenciye katkısı nedir?

  Eğitim koçu dediğimizde sadece matematik öğreten, Yks'ye- Lgs'ye hazırlayan, ders çalışma programı yapan, çözdüğü kaynakları kontrol eden ya da haftalık ödevlendirme yapan öğretmenler ya da koçlar aklımıza gelmemeli.

  Çünkü eğitim koçluğu, bunların da ötesinde "öğrenciye eğitim hayatının her kademesinde yol arkadaşlığı yapmak" demektir. Öncelikle koçluk çalışmaları birer hedef çalışmalarıdır. Özellikle eğitim koçluğunda  öğrenciler daha çok hedef odaklıdır. Sınavı kazanmak bir hedeftir, istediği liseye-üniversiteye yerleşmek bir hedeftir, yazılıdan yüksek not almak bir hedeftir, hayalindeki işe girmek bir hedeftir... İşte eğitim koçu tam da bu noktada öğrencinin hedefini belirlemesinde, hedefine giden yolda kaynaklarını tanımasında -soru bankaları değil sahip olduğu donanımlardan bahsediyoruz- ve o hedefi O'na koyduran pozitif üst değerini tanımlamasında yol arkadaşlığı yapar. Çünkü hedefi olan insanlar daha başarılı olur ve hedeflerimiz varsa gerçekleştirme gücümüz de artar.

  Özellikle eğitim koçu, diğer uzman koçlar gibi bugün ve gelecek odaklı çalışır. Geçmişte ilgilendikleri tek konu, geçmişin başarılarıdır.

  Sınav anını yönetme, sınav heyecanından özgürleşme eğitim koçunun bir diğer uzmanlık alanıdır. Çünkü sınav heyecanı kimi zaman kimi küçük yürekler için liderlik edilmesi zor bir süreç olabiliyor. Tam da bu noktada sınav anını önceden deneyimleme ve bu ana liderlik etme konusunda eğitim koçunuz size çok iyi bir yol arkadaşı olacaktır.

  Bazen de 10 yıl sonrası için kendimize hedefler koyarız. Bu hedefler büyük hedefler olabilir. Zihin, çaba gerektiren büyük konularda harekete geçmek istemez. Bunun için de büyük hedefleri küçük adımlara bölmek zihni harekete geçirir. Bu konuda da eğitim koçunuz sizin rehberiniz olacaktır.

  Kimi zaman da sınırlayıcı inançlarımız hedeflerimizle aramızı açar. Mesela "ben matemeatik yapamam, ingilizce öğrenemem" gibi... Bu inançlar gitmek istediğimiz yolda önümüzde engelse, yol aldırmıyorsa sınırlayıcı, inançtır. Bu inançları dönüştürmek motivasyonumuzu artırır. Bu dönüşüm için de aradığınız yol arkadaşı, eğitim koçunuzdur.

  Sevgili gençler, eğitim koçu size sadece matematik,fizik anlatan; sizi sadece sınava hazırlayan kişi değil; aynı zamanda kendinizi tanımanızda, 20 yıl sonra bile severek yapacağınız bir mesleği seçmenizde ve her sabah yataktan pozitif duygularla kalkmanızı sağlayacak kariyeri edinmenizde sizin yol arkadaşınızdır.

  Ve unutmayınız ki; daha verimli, daha nitelikli, daha doyurucu bir hayat için ihtiyacınız olan eğitim koçunuzla yol arkadaşlığıdır.

  Sevgiyle, sağlıkla ve eğitimle kalın....

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!