Bıkmadın mı?

Her insanın bir geçmişi var. Geçmişimizi değiştirmek için hiçbir şey yapamayız. Bugün yarının geçmişi olacak bunu unutmayalım ki, yarınımızı güzelleştirmeye bugünden başlayalım. Şayet geçmişle alakalı kötü anılarımız varsa üzerine bugün güzel anılar, başarılar ekerek güzelleştirelim.

Bıkmadın mı?

Sırtını dön ve ilerle dediğimde yönün ne taraf oluyor? Geleceğe geri geri giderken yüzünü geçmişe dönmüş oluyorsun. Bu sence ne kadar kolay ve yahut ne kadar doğru?

Bir yere varmak için yüzümüzü o yöne doğru döner ve ilerleriz. Böylelikle gitmek istediğimiz noktaya kolaylıkla varabiliriz. Tabi bunun için yüzümüz o yöne doğru olmalı. Bunun tam tersi yani sırtımız varmak istediğimiz yönde, yüzümüzse geri tarafa dönük olduğunda, varmak tabi ki mümkün. Fakat doğru yöntem bu mu?

Geri geri ilerlerken, adımlarını geri geri atıyorken ne kadar çok takılacaksın, engellerle karşılaşacaksın? Ne kadar zorlanacaksın? Hatta önünü göremediğin için ne kadar çok şaşıracaksın yolunu? Hiç böyle bir tecrübe yaşadın mı? Saçmalama lütfen, kim böyle bir şekilde yol almaya çalışır ki? dediğini duyar gibiyim. Evet hak veriyorum sana. Hiç kimse böyle yol alamaz. Yol almak için yönümüz varmak istediğimiz tarafta dönük olmalı. Çünkü doğru olan budur. Doğru olarak bunu kabul etti isek bu formülü neden hayatımızın diğer alanlarına da uygulamıyoruz? Mesela, falanca yıl falanca şey olmuştu. Dün sen bana şöyle şöyle demiştin, şunu yapmıştın, şöyle davranmıştın. Gibi benzer cümleleri genellikle geçmişe takılı kalanlar sık sık kullanırlar. Yani yüzünü geçmişe dönerek, bugünü yaşamaya çalışmaktır sadece bu.

Geçmişte olanları bugün konuşuyor olmanın ve bugüne taşımanın sana, bugününe faydası ne? Bugüne kadar sırtında taşımanın, sana ve ilişkine fayda olarak ne katkı sağladı? Aynı başta kullandığım örnek gibi geri geri ilerlemeye çalışmaktan başka bir şey değil. Böyle davranmak, asıl gelişeceğin alanları görmeni engellediği gibi ilişkilerini de zedeliyor ve bu sebeplerle mutsuz oluyorsun. Artık uyanma vakti geldi. Uyan ve bugününe sağlıkla ve huzurla başla. Geçmişin de yaşadığın kötü anılarını, kötü bir rüyaymış uyandım ve geçti de. Böyle yapınca bak bakalım hayatında, ilişkilerin de neler değiştirecek. Tecrübe edeceksin fakat ben sana yine de söylemek istiyorum.  Sanki tonlarca bir yükten kurtulmuş gibi olacak ve o yükü yere indirmenin hafifliğini hissedeceksin. Bu hafiflikle enerji dolacak, görüş alanın genişleyecek ve bu da sana motivasyon olacak. Bu motivasyonla da kim bilir neleri başaracaksın! Mutluluk ve huzurda bonus olacak sana.

Hasta olana en çok kullandığımız cümle ‘’geçmiş olsun’’. Hastalık devam ederken hasta olana bunu söylemenin anlamı üzerine hiç düşündün mü? Bu cümleyi kullanmakla diyoruz ki: sen mücadelene devam et. Pes etme! En kısa sürede sen bu hastalığı yeneceksin ve bakacaksın ki acıların hepsi geçmişte kalmış. Bilinçaltına her şeyin geçip gittiği ve hiçbir durumun sabit olmadığı, her şeyin değiştiği mesajını veriyoruz aslına bakarsanız.

Anlamı içerisin de olan geçmiş, yaşanmış ve bitmiş demek olduğunu bilip bırak orada yerinde kalsın.

Her insanın bir geçmişi var. Geçmişimizi değiştirmek için hiçbir şey yapamayız. Bugün yarının geçmişi olacak bunu unutmayalım ki, yarınımızı güzelleştirmeye bugünden başlayalım. Şayet geçmişle alakalı kötü anılarımız varsa üzerine bugün güzel anılar, başarılar ekerek güzelleştirelim.

Biliyorsun günün sadece sana ait, güzelleştirmek senin elinde. Geçmiş sandığında nelerin olsun istiyorsun? Bu sandıkta ne olsa işte tamam oldu dersin?

Selma ONATER

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için:

https://nefes21.com/selma_onater

Yazar'ın sosyal medya hesabı:

https://www.instagram.com/selmaonater

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!