İNSANIN SIRRI

İki sırrı vardır insanoğlunun...

İNSANIN SIRRI

İnsanın hayatında idrak etmesi gerektiğini düşündüğüm iki sırrı vardır. Bunlardan ilki, kendi potansiyelinin, kabiliyetinin ve donanımının farkında olmasıdır. Yani kendini tanımasıdır. Çoğu insan omuzlarının üzerinde ne taşıdığının farkında bile değil. Bu yüzden yapabilecekken yapmamış, gidebilecekken gitmemiş, sevebilecekken sevememiş ve bence en acı olanı da bilebilecekken bilememiş olmasıdır. Hal böyle olunca da 'Kaderine yardım eden insanlar.' değil 'Kaderinden yakınan insanlar.' olup çıkmışlar, kendilerine kelepçeler vurmuşlardır. Oysa her kilidin bir anahtarı vardır. Ne demiş Özdemir Asaf: 

Dün sabaha karşı kendimle konuştum 

Ben hep kendime çıkan bir yokuştum 

Yokuşun başında bir düşman vardı 

Onu vurmaya gittim, kendimle vuruştum.

Hayatına kilit vuran insan, yine o kilidi açan insan. Kendi eder kendi bulur insan. Bu yüzden hayatındaki her şey kendinden ötürüdür. İşte bu da insanın ikinci sırrıdır. Aldığına da verdiğıne de sen karar verirsin. Başına gelenler senin şeçimindir. 'Ya nasıl olur? İnsan kendisi için böyle kötü şeyleri nasıl seçer?' diyebilirsiniz. Böyle durumlarda başınıza gelen şeyin hangi ihtiyacınızı karşıladığını düşünmenizi öneririm. Olan her zaman doğruyu söyler. Sizi temel ihtiyacınızla buluşturur.Yeri gelmişken şu hikayeyi paylaşmak isterim sizinle. 

 Birgün bir öğretmen öğrencilerini toplamış ve onlara mutlu olmanın yollarını anlatıyormuş. Birden 'Herkes gözünü kapatsın ve kendisini dilediği bir şey olarak düşlesin.' demiş. Ögrencilerden biri kendisini gökyüzünde uçan bir kuş olarak hayal etmiş. Tam böyle keyfince gökyüzünde süzülüp uçarken, bir de bakmış ki aşağıda bir avcı, elindeki tüfeği kendisine doğrultmuş ateş edecek. Öğrenci sıçramış ve hayalinden sıyrılıvermiş. Hocası sormuş:'Ne oldu evladım?' Öğrenci cevap vermiş:'Ben kendimi bir kuş olarak düşledim hocam. Havada uçuyordum. Bir de baktım aşağıda bir avcı var. Beni avlamak için tüfeğini bana doğrultunca korkup sıçradım.' Hocası:'A çocuğum. Hayal senin hayalin, düş senin düşün. Hayalinin içine o avcıyı neden sokuşturuyorsun? Sen hayal etmesen o avcı nasıl girsin senin hayal dünyana.'

Hayat sizin düş sizin. Siz neyi, kimi sokuşturuyorsunuz hayatınıza? 

Sevgilerimle,

Aygül Kuz.

Yazarın Yazarın sosyal medya (Instagram) hesabı:

https://www.instagram.com/Aygul.kuz

Yazarın telegram hesabı:

https://t.me/AygulKuz 

Yazarın mail adresi:

[email protected]

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!