Vesvese Sözlüğü 11-Peygamber Efendimiz (sav)’in Vesveseyle ilgili Hadis- i Şerifleri ve Korunma Yöntemleri

Ebû Hüreyre’nin naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Allah, dilleri ile söylemedikçe -yahut fiiliyata dökmedikçe- ümmetimi, gönüllerinden geçirdikleri şeylerden dolayı hoş görür, hesaba çekmez.” (Müslim, İman, 201)

Vesvese Sözlüğü 11-Peygamber Efendimiz (sav)’in Vesveseyle ilgili    Hadis- i Şerifleri ve Korunma Yöntemleri

Hz. Muhammed(sav)’ in vesvese ile ilgili söyledikleri:

 

Ebû Hüreyre’nin naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Allah, dilleri ile söylemedikçe -yahut fiiliyata dökmedikçe- ümmetimi, gönüllerinden geçirdikleri şeylerden dolayı hoş görür, hesaba çekmez.” (Müslim, İman, 201)

 

Ebû Hüreyre’nin naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Yüce Allah (meleklere) şöyle buyurur: ‘Kulum bir kötülük yapmayı gönlünden geçirirse onu hemen aleyhine yazmayın! Eğer o kötülüğü yaparsa o zaman onu bir günah olarak yazın. Ama bir iyilik yapmayı gönlünden geçirir de yapamazsa onu bir sevap olarak yazın. Şayet o iyiliği yaparsa bunu on kat yazın!”‘ (Müslim, İman, 203)

 

Vesveseden korunma yolları:

Efendimiz’in (sav) vesveseden korunma konusunda verdiği mesajların en önemlilerinden beş tanesi:

 

  1. Her an şeytanların ve meleklerin telkinleri altındasın. Şeytanın telkinlerinden Allah’a sığınmalı,meleğin telkinlerinden dolayı ise Allah’a hamd etmelisin.

  2. Her gelen vesvese, şerre vesile olmaz. İmanın derecesi arttıkça, şeytanın vesveseleri çoğalabilir. Dikkatli davranıp şer gibi gözüken bu hali, hayra çevirmelisin.

  3. Her gelen vesveseye itibar edersen yorulur, altında kalırsın. Vesveseden kurtulmanın en iyi yolu Allah’a sığınmaktır. Hakkı ile Allah’a iltica edip, rahmete erişmelisin.

  4. Her gelen vesveseden sorumlu değilsin. Fiiliyata dökmeyene kadar, kalemler aleyhine hareket etmeyecektir. Öyleyse endişeye asla meydan vermemelisin.
  5. Her gelen vesvesenin bir imtihan aracı olduğunu unutmamalısın. İmtihanı veren Allah, getiren şeytandır. Getirene değil, verene sığınmalı, bu zorlu imtihanı başarı ile geçmelisin.

 

 Hz. Muhammed(sav)’in vesveseden kurtulma ile ilgili hadis-i şerifleri:

Ebû Hüreyre’nin (ra) naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Sizden herhangi birinize şeytan gelir ve: ‘Şunu böyle kim yarattı? Şunu böyle kim yarattı?’ En sonunda, ‘Rabbini kim yarattı?’ diye sorar; böylece sürekli vesvese verir. İş bu raddeye gelince o kişi derhal (şeytandan) Allah’a sığınsın ve (vesvesesine) hemen son versin!”  (Buharı, Bed’ü’l-Halk, 11)

Tabiin neslinden Kûfeli Hanefi âlim Ebû Zümeyl’in hatırası…

“Eğer sana indirdiğimiz hakkında bir şüphen varsa, senden evvel kitabı okuyanlara sor. Andolsun ki sana Rabbinden hak gelmiştir, sakın şüphe edenlerden olma.” (Yunus, 94)

 

“Eğer içine bu konularda bir şüphe gelirse, ‘’Allah hem Evvel’dir, hem Ahir’dir. Hem Zahir’dir, hem Batın’dır. O her şeyi bilendir!’’ de, Allah’a sığın, O’na iltica et.”

 

 

 

YAZAR: SELMA ONATER

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için:

https://nefes21.com/profil/selma-onater

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/selmaonater?r=nametag

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!