Vesvese Sözlüğü 42- Vesvese Ve Sosyal Medya İlişkisi

Günümüzde sosyalleşmemiz artık teknoloji üzerinden oluyor. Sosyalleşme sınırlarımız teknolojiyle birlikte dünyanın her yerine ulaşmamızı sağladı. Bu teknolojiyi rahmani bir şekilde kullanırsak, bize açacağı kapılar güzellikler ve ilimle dolu olur.

Vesvese Sözlüğü 42-  Vesvese Ve Sosyal Medya İlişkisi

Günümüzde sosyalleşmemiz artık teknoloji üzerinden oluyor. Sosyalleşme sınırlarımız teknolojiyle birlikte dünyanın her yerine ulaşmamızı sağladı. Bu teknolojiyi rahmani bir şekilde kullanırsak, bize açacağı kapılar güzellikler ve ilimle dolu olur. Hayatımızda çok geniş bir yere sahip olan sosyal medya, vesvesenin de bizim üzerimizde  oyunlarını oynayabilmek için kullandığı bir numaralı materyallerinden biridir.

Kendimde gördüğüm, sosyal medya üzerinden vesvesenin oynadığı oyunları sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk olarak zamanımızı, bizim için en kıymetli olan altın akçelerimizi bir bir harcadığını gördüm. Zamanımızın çoğunu sosyal medya araçlarıyla uğraşırken geçirdiğimizin farkına  vardım. Her saniyesi bir hazine olan zamanımı elimden bu yolla aldığının farkına ettim. Aileme ve arkadaşlarıma harcayacağım vakti vesvesenin sosyal medya yoluyla benden aldığını fark ettim. Aslında vesvesenin sosyal medyayı kullanarak beni asosyal bir hale soktuğunu gördüm. Sosyal medya eliyle bilinçaltımın vesvesenin elinde olduğunu, sosyal medyayı doğru kullanmadığım  için beni hep kınamaya, yargılamaya ve yadırgamaya sevk ettiğinin farkına vardım.

Sosyal medyanın doğru kullanılmazsa vesvesenin oyunlarıyla dolu olduğunu fark etmemi sağlayan diğer bir durum ise;  Her üretken olduğum anda belirmesi ve kıymetli vaktimi elimden alması. Her iyi durumun kısa sürmesine sebeb olduğunu anladım. Vesvesenin sosyal medyayı kullandığının farkına vardım. Sosyal medyanın doğru kullanılmadığında beni düşünmeyen, üretmeyen, kendini geliştiremeyen biri haline getirdiğini ve hayatımı dikdörtgen bir maddeye bağlı olarak yaşadığımı gördüm. Sosyal medyayı kuran ellerin aslında iyi bir amaçları olmadığını idrak ettim. Sosyal medyadaki akım diye tabir edilen tüm materyallerin belli bir düzen içinde ve bilinçaltına olumsuz etki eden durumlarla dolu olduğunun farkına vardım. Düşünmemizi ve üretmemizi istemeyen ellerin olduğunu geç de olsa görmek nasip oldu. Vesvesenin, sosyal medyadaki tüm materyalleri kullandığını gördüm. 

Şöyle ki sosyal medyada insanların gösterişli hayatlara özendirildiğini, anlamsız hareketler ve davranışlarla milyonlar izlendiğini gördüm. Bu anlamsız hareketlerin aslında bilinçaltımıza işlendiğini düşünme ve üretme yetimizin kaybolmasında büyük etkenleri olduğunu yaşayarak fark ettim. Doğru kullanmadığımızda vesvese ve sosyal medya ortak şirketlerinde insanları bir bir vesveseli hale sokan  vesvese fabrikası olduğunu yaşayarak gördüm değerli okurlar.

Sosyal medyayı doğru ve rahmani kullanırsak ne kadar yararlı bir nimet olduğunu test ederek gördüm. Bu doğru kullanma vesvesenin istediği gibi insanların hayatlarını merak ederek, filanca ne yapmış, bugün ne giymiş gibi insanların şahsi ve ailevi durumlarını merak ederek değil tatbikî de değerli okurlar. Sosyal medyada insanlara doğruyu ve hak olanı nasıl gösterebilirim ve kendimi nasıl geliştiririm bu teknolojiyi nasıl ilim yolunda kullanırım? Ticaret ile uğraşıyorsam insanlara en iyi nasıl ulaşırım gibi vesvesenin bulaşmak istediği ama bulaşamadığı yollarla sosyal medyayı rahmani olarak kullanabiliriz. Sosyal medya kullanımlarımızı vesveseden arındırdığımızda, vesvesenin tuzaklarını daha rahat algılayabiliriz. Zamanımızın kıymetini bilmemiz, “Bu zamanda sosyal medyayı nasıl doğru kullanırız?” sorusuyla doğru orantılıdır.

Niyet edelim hep beraber; “Allah’ım niyet ediyorum, sosyal medyayı hak yolda, ilim öğrenmek , ticaretimizi helal yolda geliştirmek, zamanımı doğru kullanabilmek için doğru bir şekilde, senin yolunda kullanabilmeyi nasip eyle.”

Vesvesenin önemli silahlarından birinin sosyal medya olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.  Değerli okurlar, aklımıza geldikçe zamanın teknoloji materyallerini hak yolda, helal yolda kullanabilmeyi niyet etmeliyiz. Sosyal medyayı doğru yolda kullandığımızda bize büyük destek sağlayan bir nimete dönüşür. İyilik ve güzellik için kullandığımızda, iyilik ve güzellik karşımıza çıkar. Kötülük için kullanırsak kötülükler karşımıza çıkar, değerli okurlar.

Hayatı bir sırt çantası olarak görelim. Vesvese bu sırt çantasına hep kendi ihtiyaçlarını doldurmayı amaçlar, yeri gelir egomuzla işbirliği yapar, yeri gelir nefsimizi araya sokar. Biz vesvesenin oyunlarını fark eder ve çantamızı iyilik, affetme, insanları olduğu gibi sevmek gibi güzel huylarla doldurursak o da beslenemeyerek zayıf bir şekilde bize tabi olarak hayatını yaşar.

Sizlere sosyal medya ile ilgili hayatımda gördüğüm, fark ettiğim ve üzerine bu durumu nasıl düzeltebilirim çabasını  anlatmaya çalıştım değerli okurlar. Değerli vaktinizi bu satırlara ayırdınız için teşekkür ediyorum.

 

Sizleri seviyorum. Sevgi ve mutlulukla kalın…

 

 

YAZAR: Ahmet UYGUN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/aahmetuygunn/?hl=tr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!