Sevgide Dengenin Önemi

Sokağındaki kedinin, yoluna çıkan çiçeğin, soluduğu havanın, tuttuğu elin, hayatına dokunan herkesin ve her şeyin hakkını verip göçüp gitmeliydik bu diyardan.

Sevgide Dengenin Önemi

İnsan için en önemli şeyin önce kendini sevmek ve kendine değer vermek olduğunu birçok defa duymuş ve okumuşsunuzdur.

“Sen çok değerlisin önce kendini sev ve ilk önce kendine değer” ver diye telkinlerde bulunuruz çoğu zaman.

Evet, gerçekten insan yaradılışı bakımından işlenmemiş bir cevher gibidir. Her yeni doğan bebek dünya için bir değer ve güzelliktir. Dünyaya gelmesinde mutlaka birçok hayırlar vardır. İnsan için en çetin imtihan o güzelliği açığa çıkarabilmektir. Evet, gerçekten de insanın kendi kıymetini bilip kendini sevgiyle kucaklaması çok değerlidir.

Bu anlamda dikkat edilmesi gereken ince nokta “her insan değerlidir.” Kimse kimseden daha üstün değildir. Yaradılış bakımından her insan eşittir. Ama gelin görün ki sosyal hayatta bu işler hiç de öyle değil!

Peki, bazılarını diğer insanlardan farklı kılan nedir? Neden bazı insanlar diğerlerinden daha gözde ve daha çok değeri hak ediyor?

Dünyadan geçip gidiyoruz. Kalıcı değiliz. İşte göçüp gitmeye geldiğimiz şu dünyadan güzel ve tatlı tatlı geçmek değil miydi imtihan denilen şey?

Şimdi biraz dengeyle olaya yaklaşalım.

İnsanın kendi üzerinde hakkı olduğu gibi gözünün değdiği, dokunduğu, kokladığı, hissettiği, sevdiği, sevmediği her şeyin üzerinde de bir hakkı olmalıydı. İnsan sadece kendinden sorumlu bir varlık değildi. Dengeyi kurup kendi hakikatini unutmadan tüm varlığa olan hakkını da bir fiil yerine getirmeliydi.

Sokağındaki kedinin, yoluna çıkan çiçeğin, soluduğu havanın, tuttuğu elin, hayatına dokunan herkesin ve her şeyin hakkını verip göçüp gitmeliydik bu diyardan.

Hesap günü denilen o malum günde “her şeyden ince ince hesaba çekileceksiniz” denilmesinin altında yatan sır bu olmalıydı.

Her şey bir emanetti ve emanete hıyanet etmemek hakkın bize verdiği en ali güç olmalıydı. Çırılçıplak geldiğimiz bu dünyadan benim diye sahiplendiğimiz nice emanetler verildi. En başta canlarımız, çocuklarımız, eşlerimiz ve mallarımız… Farkındayız veya değiliz ama her birinden ince ince hesaba çekiliyoruz. Bazen varlık bazen yokluk ile sınanıyoruz. Bazen huzur tepelerinde gezinirken bazen tepetaklak düşüyoruz. Asıl iş bu sınanmalarda sağlam bir kale gibi sarsılmadan, yıkılmadan ve kendi hakikatimizi unutmadan durabilmek. Elbette tökezlediğimiz zamanlar olur. Hayata her haliyle kabule geçip resmin bütününe bakmalı. Sır en çetin imtihanlarda dahi hızla ayağa kalkıp yola devam etmekti.

En önemlisi de göçüp gittiğimiz zaman ruhumuzla, kalbimizle dokunduğumuz her şeyin bizden razı olmasıydı. İşte bu bizi hem dünyada hem de ahirette değerli kılacak olan yegane şeydi. İAma bunu bilmek çok ağır geliyor öyle değil mi?

Her şeyde olduğu gibi sevgide de dengeli olmak çok önemli. Bu anlamda önce kendini razı etmeli insan, ama kendini razı etmenin yolu da başkalarını incitmemekten geçiyor. Karşında gördüğün her varlık senden yansıyan bir ayna. Sen aynaya gülümseyerek bakarsan aynadaki aksinde sana gülümseyerek bakacaktır. Önce onların yüreğine su serpeceksin ki, rahmet yağmurları senin üzerine yağsın.  Tabii kendini çok iyi bilmelisin. Sen kendini razı etmeden kimi razı etmeye çalışırsan çalış hayal kırıklığına uğrarsın. Çünkü sen huzurun tadını bilmiyorsan huzur veremezsin. Önce kendinle barış ki tüm cihan sana kucak açsın… Çünkü kendine olan sevgin dengeye geldiğinde diğer insanlara olan sevgin de dengeye gelecek.

Öte yandan düşünüyorum muhatap olduğumuz her şeyin üzerimizde hakkı var. Acaba ne kadarı bizden razı? Kaçımız ruhumuza yüklenen o ağır sorumluluğun altında ezildiğini hissediyor.

Kalbimize bir tohum gibi gömülen hakikatimizin ne kadarını açığa çıkarabildik? Kendi hakkımıza saygı duyarak kaç canın hakkını verebildik? Bu dünyada var olma hakkımızın ne kadarını hakkıyla yerine getirebildik. Ya bizi sınırsız ve sonsuz sevgiyle Yaratan Rabbimize olan hakkımızı nerelerde ziyan ettik?

“Ya Rahim bizi sevginle zenginleştir. Katından bize verdiğin rahmeti hakkıyla canlı cansız tüm varlıklara bölüştürmemize yardım et. Sen ve tüm kâinat bizden razı olmadan emanetini alma. Bizi sevgide dengeyi yakalayan kullarından eyle…”

Gülay Okuyucu / Yazar / Bütünsel Nefes Danışmanı / Nlp Uygulayıcısı 

Kitaplarımıza ulaşmak için : https://nefes21.com/Kitaplar-Uygulama 

Sosyal Medya hesaplarımızdan bize ulaşmak için ;https://www.instagram.com/gulayokyc/

https://www.facebook.com/G%C3%BClay-Okuyucu-1079352085573613

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!