İnsan Neden Sevmeli?

"Nasıl yani sana yapılanları affedip, bir de üstüne sevecek misin?" diye, sinsi sinsi fısıldayıp durur, vesvese...

İnsan Neden Sevmeli?

 İlişkilerde sevmenin ve sevilmenin ne kadar önemli olduğunu biliriz. Fakat çoğu zaman, sevdiğimizi beyan edemeyiz. Bizi kısıtlayan, engelleyen durumlar sebebiyle, özellikle; “Seni seviyorum!” cümlesini söylemeyi beceremeyiz ya da bu sihirli sözü her zaman erteleriz. Durumu analiz etmeden evvel, beni olumlu yönde etkilemiş olan bir rivayeti, sizlerle paylaşmak isterim.

Hicretten sonraki yıllarda, Hz. Peygamber ve arkadaşları bir mecliste sevgi ve muhabbet üzerine sohbet ediyorlar. Dinleyenlerden biri, oradan geçen başka bir arkadaşını görüyor ve nezaketle Peygamber efendimizden söz istiyor;

“Ey Allah’ın Resulü! Ben, şuradan geçen kişiyi seviyorum.” diyor.

“Ne iyi, peki bu durumu kendisine haber verdin mi?” diye soruyor, Hz. Muhammed (sav)

“Hayır!” deyince,

"Ona haber ver!" diyor.

O da meclisten kalkıyor ve yoldan geçen arkadaşına yaklaşınca;

"Seni, Allah için seviyorum!" diyor.

Bu sözü işiten diğeri;

"Kendisi adına beni sevdiğin Zât da seni sevsin!" diye güzel bir karşılık veriyor.

Sonra, sohbet edilen meclise arkadaşıyla birlikte geriye dönüyorlar. Yaşanmış olan bu durumun hemen ardından, Hz. Peygamber, evrensel öğüt niteliği taşıyan şu muhteşem ifadeleri kullanıyor:

"Biriniz kardeşini, arkadaşını, komşusunu seviyorsa, ona sevdiğini mutlaka söylesin."

Allah (cc), varlık alemini rahmet ve merhametiyle tamamen kuşatmışken, özellikle de insanı sonsuz sevgisinden yaratmışken; birbirimize “seni seviyorum” dememek, yaratılanları sevmemek, sevgiden adeta kaçarak uzak durmak hiç olur mu?

Elbette olmaz!

Bu sözcüğün anlamı o kadar derindir ki, bizi ‘bir’ yapan değerlerin başında gelir. Dostlukları birbirine bağlar, olumsuzlukları çözüme kavuşturur. Eğer sevgi varsa güç vardır, kuvvet vardır. Aşılmaz olan her ne ise aşılması kolay olur.

Masal gibi gelmesin lütfen; kadim hikayelere bir bakın. Dillere destan olmuş sevgililerin, birbirilerine olan aşklarını, örneğin; Şirin’i için dağlar delen Ferhat’ı, Aslı ile Kerem’i düşünün.

“Beni nasıl seviyorsun?” diye soran, Hz. Ayşe’ye

“Seni, kördüğüm gibi seviyorum!”  yanıtını veren, Hz. Peygamberi düşünün…

Her bir hikâyeye tek tek baktığımızda, İlahi sisteme dikey olarak bağlı bulunan Aşk; yatay düzlemdeki dünyada, “Sevgi” adını almıştır. Bu özel bir lütuf ve ikramdır. Sevginin olmadığı yerde geriye kalanın ne olduğunu bilseniz, inanın hemen seversiniz. Yazının frekansına uygun olmayacağı için, ne demek istediğimi anladığınızı düşünerek, karşısında olan duyguyu yazmamayı tercih ediyorum.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, Ruhun saf bilgeliği insana; geçmişe takılmamayı, özür dilemeyi, affetmeyi, helalleşmeyi ve sevmeyi telkin eder. Bununla beraber, zihnin içindeki yoğunluk dolayısıyla oluşan fiziksel yorgunlukla insan, çoğu vakitler sabotajlara karşı açık olur, bir anda her şeyden vazgeçebilir. Tabi bu, potansiyel bir öngörüdür.

İnsan, zihnindekilerle bazen tek başına savaşır, eğer yanında kendisine destek olan birileri olursa daha güçlüdür. Kolaylıkla aşabilir bazı şeyleri.  Bazen de tam "Engelleri aştık galiba!" derken, geçmişin olumsuz sahnelerinden oluşan bir filmi izlemeye başlar. Yaralıdır zira, üzülmüş ve çok kırılmıştır.

"Ah, ah!" dedirtir, neredeyse insana!

"Nasıl yani sana yapılanları affedip, bir de üstüne sevecek misin?" diye, sinsi sinsi fısıldayıp durur, vesvese!

Bizler bu oyunlara yenilecek zayıflıkta değiliz, bir defa bunu hatırlayın!

Biz sevginin açığa çıkarılması için sınav(lar) veren, bununla birlikte her an güçlü yardımcıları olan yeryüzünün halifeleriyiz. Kanmayalım o görevliye, olabildiğince sevgiye yönelelim ve uyanık kalabilmeye niyet edelim! Biz kendi görevimize, hayat amacımıza odaklanalım. Kolaylıkla ve sağlıkla olabilmesi umuduyla…

Yaradan tarafından gönüllerimize bahşedilen böylesine müthiş bir kuvvet varken; sevginin frekansına, gücüne ve güvenine sımsıkı sarılalım.

Allah, kendine yönelenleri sever. Sizleri Allah için seviyorum, kıymetli Canlar.

Sevgiyle, sağlıkla, huzurla yola devam…

 

Muhammet Gebeş

Sosyal medya hesabı: https://www.instagram.com/muhammetgebes_resmi/

 

 

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!