Haftanın Günleri (Gezegen Günleri) - 2-

Gezegen günlerini anlatmaya bu yazımda devam ediyorum: Sırada Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi var.

Haftanın Günleri (Gezegen Günleri) - 2-

Bir önceki yazımda haftanın her gününün bir gezegen tarafından yönetildiğini anlatmıştım. Güneş, Ay ve Mars’ın yönettiği Pazar, Pazartesi ve Salı günlerinin anlamlarını ve o günlerde ne yaparsak, nasıl davranırsak kendimize fayda sağlayabileceğimizdenbahsetmiştim.

Gezegen günlerini anlatmaya bu yazımda devam ediyorum: Sırada Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi var.

 ÇARŞAMBA Merkür'ün günüdür.

 Merkür’ün ana karakteri haber iletmek ve hareket etmektir. Günlük hayat için gerekli hareketi temsil eder ve çok derin konulara girmez. Bu kavram hakkında biraz detaylı düşünürsek, Merkür’ün alt anlamlarını bulabiliriz: İletişim, zeka, ticaret...  Aynı zamanda gençler, eğitim, seyahat… Ayrıca medya, sosyal iletişim ağları ve kara yollarındaki trafik... Alışveriş, alım-satım… Komşular, kuzenler ve kardeşler... Günlük konuşmalar, koşturmalar, toplantılar, meraklı insanlar, dedikodu…

Merkür Güneş’e en yakın gezegendir. Çok hızlıdır. Güneş’in etrafını dönmeyi dünyadan daha kısa sürede tamamlar. O dev bir mıknatıstır ve dünyaya her yaklaştığında hem bedenimizdeki elektrik akımını hem de elektrikli cihazları ve iletişim aletlerini etkiler. Merkür retroları bu sebeple günlük hayatta iletişim problemleri, ufak tefek kazalar, elektronik aletlerde aksilikler ve sorunlar getirir.  

Mercury, kimyada “cıva”nın adıdır. Cıva oda sıcaklığında sıvı formda bulunan tek metaldir. Çocukken termometre kıranlarınız bilir, cıva ele avuca sığmaz...

Merkür ticaretle de ilgilidir. Merchant kelimesi İngilizce'de ticaretle uğraşan kişi demektir ve Merkür kelimesinden türemiştir.

Türkçemiz’deki Çarşamba kelimesi  Farşça'daki “çehar-şambe”den gelmiştir. Dördüncü gün demektir. Çoğu batı dilindeki Çarşamba'da Mercredi, Mercoledi, Miercoles gibi Merkür izleri vardır.

Çarşamba günleri çok koşturmalı, hareketli geçer... Çok konuşuruz, çok yazarız. Trafik daha çok sıkışır. Adeta "dokuz ayın çarşambası bir araya gelmiş" gibidir. Zihnen ve bedenen en çok çarşamba günleri yoruluruz.

 ÇarşambaTüyoları:

 •  Merkür’ün alameti olan iletişim, konuşma, akıl-zihin-zeka isteyen işlerinizi, Çarşamba günleri yapın.
 • Hem sizin, hem de etrafınızdakilerin en çok konuştuğu günün Çarşamba olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Telefon- mesaj trafiği daha yoğun olur. Dedikodu da çok yapılır.
 • Toplantı ve görüşmeleriniz Çarşamba günlerine birikme eğiliminde olabilir. Seçici olun, öcelikli olarak iletişimi iyileştirme ve alım satıma dair toplantıları Çarşambalara koyun.
 • Ders çalışmak, eğitime katılmak, kitap okumak, araştırma yapmak için çok uygun bir gündür. Zihinsel aktiviteniz yüksek olacaktır.
 • Trafik Çarşambaları biraz daha sıkışık olabilir, zamanınızı buna göra ayarlayın, erken çıkın.
 • Alışveriş mekanları, marketler daha kalabalık olur. Bu sebeple sevkiyalar çoğu zaman Çarşambaya ayarlanır ve çarşı pazarda taze ürünler daha çok bulunur.
 • Café- restoranlar, eğlence yerleri Çarşambaları “Küçük Cumartesi” yaşar ve hafta içi diğer günlere oranla daha kalabalık olur. Rezervasyonunuz yoksa erken gidin.

 PERŞEMBE, Jüpiter’in günüdür.

 Jupiter dünyamızın koruyucusudur. Sadece sembolik ya da astrolojik olarak değil, çok büyük kütlesi ve çekim gücü ile dünyamızı pek çok göktaşı saldırısından ve zararlı manyetik etkilerden korur. Jupiter gezegeninin Osmanlıca ismi "Müşteri"dir. Müşteri, alıcı demektir. Jüpiter yüklerimizi alır, bize şans ve kolaylık getirir.

Jupiter dokunduğu her şeyi korur ve büyütür. Dokunduğu şey iyi ise onu güçlendirir, kötü ise negatif etkisini azaltır ama bazı durumlarda da insanı kibir, aşırılık ve fanatiklik ile sınar.

Jupiter yazılı olmayan ahlak yasalarıdır. Nasıl ahlaklı yaşayanların er ya da geç ödülleri varsa, ahlak ile barışamayanların da bugün olmasa bile yarın illa ki bir cezaları vardır… 

Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. Çarşamba çehar-şanbe'dir (dördüncü gün) Perşembe ise penc-şanbe (beşinci gün)... Dörtten sonra beşin gelmesi nasıl belli ise, perşembenin gelişi de çarşambadan öyle bellidir.

Perşembe'nin batı dillerindeki Thursday, Donnerstag, Giovedi, Jueves, Jeudi gibi isimleri, Jüpiter'in farklı mitolojilerdeki adları olan Thor, Donar ve Zeus kelimelerinden türemedir.

Jupiter yazılı olmayan yasaları da içermesi nedeniyle dinlerle de ilgilidir. Perşembe geceleri bizim kültürümüzde "Cuma Gecesi" olarak anılır, mübarek gün Cuma'nın öncüsüdür. 

Eski Türkler perşembe günlerini, tıpkı Pazartesi gibi uğurlu sayarlardı. Günlük rutin işlerini Pazartesi ve Perşembe yaparlardı.

 Perşembe Tüyoları:

 •  Perşembe günlerini fiziksel ve ruhsal arınma için değerlendirin.
 • Temizlik yapmak ve dua, ibadet, meditasyon gibi ruhsal aktiviteler için gerekli fiziksel güç ve manevi konsantrasyonu daha kolay yakalarsınız.
 • Perşembe günleri niyetini koyduğunuz ya da başladığınız işlerin, Jüpiter'in etkisiyle genişlemesi daha kolay, şansı yüksek olacaktır. Ama lütfen ne istediğinize dikkat edin, Jüpiter'in yazılı olmayan ahlak kurallarını temsil ettiğini unutmayın..

CUMA Venüs’ün günüdür.

Cuma günlü pek çoğumuz tarafından iple çekilir. İngilizce'de TGIF (Thanks God It's Friday- Çok Şükür Bugün Cuma !) şeklinde yerleşmiş bir söz vardır. Cuma öğle sonraları çalışanlar işten, öğrenciler okuldan çıkmaya can atarlar, imkanı olanlar erken kaçarlar. Sosyalleşmek, ya da rahatlayıp dinlenmek için programlar Cuma akşamlarına yapılır. Sinemaların, alışveriş merkezlerinin, restoranların en dolu olduğu, trafiğin en çok sıkıştığı günlerdendir. 

Cuma, İslam Dünyası için önemli bir gündür. "Cem- birleşmek topla(n)mak" kökünden hareketle, "toplanma günü" demektir.  İslam'ın çok önemli bir boyutu olan sosyal boyutun tüm İslam ülkelerinde idrak edildiği gündür. Cuma Namazı başta olmak üzere, toplumsal yardımlaşma içeren pek çok eylem için Cuma günü tercih edilir.

Venüs aşk, sanat ve değer duygusu ile ilgilidir. Değer duygusu hem kendimize, hem de bakşalarına verdiğimiz değerle ilgilidir. Kendini sevmeyen başkasını sevemez. Parada cimri olan sevgide de cimridir.

Çeşitli mitolojilerde Venüs'e verilen isimler Cuma gününün adına ilham olmuştur. Kuzey Avrupa Mitolojilerinden Freya'dan ve Venüs'den esinle Friday, Freitag, Viernes, Venerdi olarak adlandırılmıştır.

Cuma günleri Perşembe akşamları ile beraber, içimizdeki Tanrısal gücü ve güzellikleri daha çok duyumsayacağımız günlerdir.

 Cuma Tüyoları:

 • Venüs güzellik tanriçasıdır. Cuma günleri güzellik ve bakımımızla ilgilenin. İyi sonuçlar alırsınız.
 • Nişan, düğün, davet gibi, neşeli olmasını istediğiniz özel toplantılar için uygun bir gündür. Sadece ertesi günün Cumartesi olmasından değil, Venüs’ün uyumlu ve pozitif enerjisinden…
 • Venüs sanatın da simgesidir, Cumaları sanat aktivitelerine katılmak ya da sanatsal konularla ilgilenmek size daha derin duygular yaşatabilir. Sanatçılar için ilham daha yoğun akacaktır.
 • Venüs, değerleri temsil ederken para ve konforu da içerir. Yatırım yapmanız ya da para ile ilgili kararları uygulamaya koymanız gerekiyorsa Cuma günlerini seçin.
 • Sadakalarınızı Cuma günlerinde sevgiyle verin, yardıma ihtiyacı olan kadınları Cuma günleri ihmal etmeyin.

CUMARTESİ  Satürn'ün günüdür.

Ortadoğu coğrafyasındaki ülkelerin çoğunda Cuma günü resmi tatildir. Satürn, daha önceki yazımda biraz değindiğim gibi, eli sopalı hocadır; disiplini, ciddiyeti, kurallar ve nizama uyumu teşvik eden, ceza veya ödül veren bir yapıdır.

Türkçe’de Cumartesi gününe, Cuma'dan sonra gelen anlamında “Cuma-ertesi” denmiştir ama Batı'da hemen hemen tüm dillerde Satürn'ün ismi anılmıştır. Saturday, Sabado, Samstag, Samedi gibi.

Hafta içi bir işte çalışan kişiler Cumartesi günlerini gezmek, eğlenmek, sosyalleşmek için kullanırlar. Düğün, nişan gibi davetler için de tercih edilen günlerdendir. Cumartesiler, her ne kadar bir tatil günü olsa da, içinde Satürn'ün ağır havasını barındırırlar.

 Cumartesi Tüyoları:

 • Cumartesi günleri, Satürn’ün etkisiyle iradeniz güçlü olacaktır. Diyete başlamak için iyi bir gündür.
 • Uzun sürmesini ve kalıcı olmasını istediğiniz konularda Cumartesi günleri adım atabilirsiniz.
 • Bir evliliğin kalıcı ve güçlü olması isteniyorsa nikah ya da düğünü Cumartesi günü yapmak iyi bir seçim olabilir.
 • Tatsız bir konuya dair, hiç istemediğiniz halde birisiyle yüzleşmeniz gerekiyorsa bunu Cumartesi günü yapın. Satürn sizi duygularınızın esiri olmaktan koruyacaktır.

Alemlerin Rabbi, gördüğümüz yahut görmediğimiz, bildiğimiz yahut bilmediğimiz sayı ve çeşitte evreni yaratmıştır ki her biri uyum içinde kendi yollarında gitmektedirler.

Biz “OKU !” emri çerçevesinde bize verilen akılla, olup biteni anlamaya çalışırız.

Gezegen günlerini yaşamımızı güzelleştirmek için kullanabilmek de doğayla uyumumuza katkı verebilir.

Gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde de o vardır. OKU’duklarımı sizlerle paylaşmaya devam etmek ümidimle.

 

 

 

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!