DÜNDEN KALANLAR

DÜNDEN KALANLAR

Bayram kelimesi, Farsça'da neşe, huzur, mutluluk, barış manasında kullanılan iki kelimenin birleşmesiyle oluşur. Ee malûm önümüz bayram. Haliyle bu aralar sık sık duyacağımız "Bayramda küsler barışsın, kabirler ziyaret edilsin, öncesinde temizlikler yapılsın." gibi gibi nasihatlerde bulunmayacağım. Herkesin tüm bunları benden çok daha iyi bildiğini biliyorum. Benim size söyleyebileceğim şey şu olur: Her durum ve şartta gökkuşağını görün.

Bayram var olan yaşamımızın üzerine geliyor. Dünü unutup yeniden, sıfırdan başlamıyoruz. Her yeni günle birlikte dünlerimize yeni dünler ekliyoruz. Dünü kötü geçen birinin yarını sihirli bir değnek dokunmuş gibi başlamayacak. Yorgunluğundan, kızgınlığından belki de umutsuzluğundan üzerine yapışan bir parça da bayrama eşlik edecek. Dünden getirdiği hiçbir şeyi öyle bıçak gibi kesip atamayacak. Zaten bunu yapmaya çalışmak yağmur yağarken cam silmek gibi. Leke kalmasın diye her bir yağmur damlası ile savaşmak, elimizdeki bezin ve temizlik malzemesinin boşa gitmesinden başka bir şey değil. İşte bizler de yarına hiçbir şey kalmasın diye elimizdekileri harcayıp duruyoruz bazen. Bırakın yağmur yağsın. Başı olan her şeyin sonu da vardır. Yağmurun da bir sonu var. Size düşen istediğiniz kadar ıslanmak, istemediğiniz noktada da kendinizi korumaktır. Güneş açmaya başladığında gökkuşağına bakın. Mutlaka orada bir yerde size göz kırpıyordur. Sonra da istediğiniz gibi temizleyin camınızı. 

Bayramı, yarınımı çok iyi geçireceğim, çok mutlu olacağım diyerek zorlamayın kendinizi. Çok çok olmasına değil, mutlu olmaya ihtiyacınız var. Tüm dertlerin sıkıntıların bıçak gibi kesilmesine değil, orada var olan mesajı görmeye ihtiyacınız var. Uçlara savrulmanın bir seçim olması gibi denge de bir seçim. Problemlere rağmen yürümenin seçim olması gibi problemlerle birlikte yürüyebilmek de bir seçim. Tüm acılarımızla beraber gülmek, sevmek, övmek, affetmek, iyileşmek, iyileştirmek, sarılmak da bir seçim, seçin, seçtim. :)

Sevgilerimle

Aygül Kuz 

Yazarın sosyal medya (Instagram) hesabı:

https://www.instagram.com/Aygul.kuz

Yazarın telegram hesabı:

https://t.me/AygulKuz

Yazarın mail adresi:

[email protected]

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!