Zenginlik İçinizde Saklı

Zenginlik denilince nedense hep maddi objeler gözümüzde canlanır. Oysa zenginliğin çok farklı türleri vardır.

Zenginlik İçinizde Saklı

Zenginlik denilince nedense hep maddi objeler gözümüzde canlanır. Oysa zenginliğin çok farklı türleri vardır.

Kimi insan zaman zenginidir; her işe yetişir üstüne kendine de vakit ayırır. Kimisi bilgi zenginidir ve bir çok sorunun cevabını onda bulabilirsiniz. Kimisi sağlık zenginidir, çevresindekiler hastalıktan kırılır dökülür onun burnu bile akmaz.

Rabbim herkese ayrı ayrı zenginlikler vermiştir. Bize düşen olmayana değil olana odaklanabilmektir. Rabbimin bizim için uygun gördüğü her şerde bir hayır vardır. Bizlerin, bunu o şartlarda algılayabilmemiz zor olabilir, ama zaman en iyi öğreticilerden biridir. Allah ilmimizi artırsın. Kendi ilmimizle çözeceğimiz gizli ilimler, bir başkasının yorumuyla haraket etmemizden daha sağlıklı olabilir.

Tabii ki akıl akıldan üstündür ama bir konuya katacağımız değer kendi bakış açımızı da genişletecektir. İlim zenginliği bize bu konforu sağlayacaktır.

Maddeyle varlığın miktarının ölçüldüğü aleme bambaşka bir pencereden bakarak yaşamı sil baştan okuyabilme şuuru her yaratılmış bilinç için çok değerli.

Şikayet ettiğimiz konuları şifaya dönüştürme çabasına başlamak bu yolda adım adım yol alabilmek çok önemli. Maddi zenginlik mutluluk getirseydi bazı maddi refah düzeyi çok yüksek ülkelerde intihar vakaları bu kadar çok olmazdı.

İnsanoğlunun midesini doyurması; hayata kaliteli tutunmasına, yaşamın tadını alabilmesine, nefes aldığını hissetmesine yeterli olmuyor. Önemli olan ruhunu doyurabilmesi. Manevi zenginlik; hem ruhta hem de bedende yaşam doyumu sağlayarak, hayatı mutlu yaşayabilme imkânı sağlıyor. Bu demek değildir ki cebimiz boş olsun gönlümüz huzurla dolsun. Böyle bir dünya yok. Herşeyde olduğu gibi dengeyi bulmak, dengede kalmak çok önemli. Dengeyi muhafaza ettiğiniz sürece hayat size doğru akacak kanalı zaten bulur.

Allah, bizlere ve bütüne, maddi manevi fayda sağlayacak bolluk ve bereketi, her türlü helal kaynaktan, sağlıkla, kolaylıkla kısmeti ve zamanı buluşturarak nasip eylesin. Âmin.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!