Yüzyıl Sonraki Torunuma Mektup- 50

Yıl 2022 Ocak ayındayız. Ben ümit keskin 30 03 1976 İstanbul Beyoğlu doğumluyum. Astroloji ile ilgileniyorum. Astroloji danışmanlığı ve eğitimi vermeye çalışıyorum. ‘’çalışıyorum’’ dedim çünkü günümüzde astrolojiye karşı ön yargılı bir bakış var, ne yazık ki İslam coğrafyası bu önyargılı bakışın önünde geliyor

Yüzyıl Sonraki Torunuma Mektup- 50

Yıl 2022 Ocak ayındayız. Ben ümit keskin 30 03 1976 İstanbul Beyoğlu doğumluyum.  Astroloji ile ilgileniyorum.  Astroloji danışmanlığı ve eğitimi vermeye çalışıyorum.  ‘’çalışıyorum’’ dedim çünkü günümüzde astrolojiye karşı ön yargılı bir bakış var, ne yazık ki İslam coğrafyası bu önyargılı bakışın önünde geliyor.. Size ilginç geldi değil mi?:) şimdi nasıl astroloji gibi bir ilime insanlar özellikle Müslümanlar ön yargılı bakabilir diye ya düşünüyorsunuz yada elinizdeki günümüzü anlatan tarih kitaplarından bu sorunun nedenini  biliyorsunuz.

Tüm İslam tarihinde Kullanılan bu ilim Fatih sultan Mehmet vesilesiyle ünlü astrolog ve matematikçi Ali kuşçu önderliğinde Osmanlı döneminde resmiyet kazandı. Ancak Osmanlı yıkılıp cumhuriyet kurulduktan 1 yıl sonra yani 1924’te astroloji ve buna benzer kadim ilimler yasaklandı..

Neden yasaklandı? Neden bunlar bizden alındı? Yanlış veya batıl bir ilim miydi? Neden İslam coğrafyasının tarihinde bu ilim bin yıllardır kullanıldı da sayısız alim müçteid ulema bu ilime muailif olmadı ? Asıl soru şu ki kaldırılmasını isteyen güçler neden bu ilimi kendileri kullanıyor..?

Günümüzde bu soruları sormak bunları haykırmak biraz sorun çıkarabilir☺ bende siyasete hiç girmiyeyim  nedenlerini sizler çoktan keşfedip düzenlemeler yapmışsınızdır buna eminim.. Şayet hala bununla ilgili bizlerin yaşadığı sorunu sizlerde yaşıyorsanız, bari bizlerin yaptığı hataları sizler de yapmayın.

Tavsiyem şudur ki gayeniz hak olanı bulmak ise  çoktan doğruyu bulmuşsunuzdur hem de( her konuda).. Ancak sizde bizlerin  çoğumuzun yaptığı gibi takım tutar gibi bir şeyi bir felsefeyi bir görüşü bir sistemi savunuyorsanız ne yazık ki yine sizde bizler gibi hakkı bulmak değil de haklı çıkma makamında yoğun bir kısır döngü içinde olabilirsiniz . aman ha yapmayın.!

Yukarda söylediğim durumu sadece astrolojinin yanlış anlamasında oluştuğunu sanmayın ne yazık ki hayatımızı etkileyecek her alanda bu böyle oldu..

Savunduğunuz sistem felsefe din inanç v.b neyse, bir durun biz Müslümanların mihenk taşı olan kuran ve sünnete bir bakın inandığınız şeylerin neyini kabul ediyor neyini kabul etmiyor objektif şekilde araştırın, tamamen tarafsız bakın inandığınız şey neyse gönlünüzde büyük bir kutsiyet oluştursa bile eleştirisel bakın. Olumlu ya da olumsuz yönlerini görün, görün ki sizde bizler gibi olduğu yerde sayan bir topluluk olmayın.

Öyle bir dönem içinde var olduk ki her gün cehalet denizinde yüzdüğümü dolu dolu fark ediyorum.. ben 45 yaşındayım küçüklüğümden beri İslami ortamlarda bulundum düne kadarda İslami bilgilerime güvenen bir insandım.. Ta ki günümüzde nefes 21 adında bir akademiden eğitim alana kadar,

Bülent Gardiyanoğlu diye birini tanıdım bu akademinin kurucusu  farkındalık ve kişisel gelişim eğitimi veriyor.. Bana da söylediler gel sende eğitim al diye. İlk önce komik geldi. Ne farkındalığı ya dedim neyin farkında değiliz ki, anlattılar anlattılar ama ben nato kafa nato mermer  biliyorum ya her şeyi farkındalık neymiş.

Velhasıl kelam eğitimlerinden önce bir bakim dedim ne anlatıyor?. Çarşamba sohbetleri yapardı bir gün online zoom üzerinde son yarım saatine katıldım.. zoom nedir diye sorarsınız şimdi  size göre çok eski bir teknoloji bize göre ise muhteşem bir kolaylık.. her neyse sohbete,ne katıldım, dedim ya küçüklüğümden beri islami ortamlarda bulundum eğitimler aldım…,işte  o son yarım saatine katıldığım sohbette, ben Allaha dua etmeyi bile bilmiyormuşum, bunu yüzüme tokat gibi çarptı. Emin olun o sohbette oturduğum koltukta adeta küçücük oldum.. arkadaş geç  Kuran eğitim, tecvit, ilmihal, akait, hadis, siyer,.. dua etmeyi bilmiyormuşum ben.. dua..! dua..! hani elimizi açıp da Allaha yaptığımız yakarışlar, Ben Allaha nasıl dua edilir bilmiyormuşum.. dualarımın arkasında (Allahım senin bana vermiş olduğun hiçbir nimetten ben memnun değilim bunlar yetersiz bana şunu ver bunu ver) makamında dua eden biriymişim.. ben halbuki hiç bu yönden düşünmemiştim, ama öyle….

Bu durumu anlatmamdaki sebep şudur lütfen sizde bizler gibi ya da benim gibi hayata yaşama dar bir pencereden bakmayın, yoksa birçok şeyi ıskalarsınız, Halbuki Allahın sonsuz hazineleri, Allahın sanatı,  eşrefi mahlukat dediği ve kullarım diyerek şereflendirdiği bizlere ne kadarda bolca verildi. Ancak bizler her şeyi aklımızla sınırlandırdığımız için bu nimetleri ne gördük ne anladık…!  Bir anahtar deliğinden ısrarla baktık ve sadece gördüklerimizi her şeyden ibaret sandık bu nedenle gönlümüz zihnimiz kapandı birçok şeyi reddeder olduk bir çok güzelliği anlayamadık,  SİZ YAPMAYIN..!

Ümit Keskin

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!