YİRMİ YIL ÖNCEYE , SONRAYA ve YİRMİ YIL ÖNCEDEN BUGÜNE MEKTUP

YİRMİ YIL ÖNCEYE , SONRAYA ve YİRMİ YIL ÖNCEDEN BUGÜNE MEKTUP Not: Bu çalışma Mart ayında yayınlanacak olan "Gönül Gözü" kitabımızdan alınmıştır.

YİRMİ YIL ÖNCEYE , SONRAYA ve YİRMİ YIL ÖNCEDEN BUGÜNE MEKTUP

Elinize bir kâğıt kalem alın ve yazın. Geçmişte yaşadığınız bir olay, bir trafik kazası olabilir, sevdiğini kaybetme olabilir, hastalık olabilir. O an, en çıkmazda olduğun anda ne düşündünüz?

Hayatınızdaki en büyük pişmanlıklarınız nelerdir? Mesela, “Keşke bu şehre gelmeseydim! Keşke bu olmasaydı! Keşke başka bir okul okusaydım!” ya da “Şu kişiyle hiç tanışmasaydım!” mı diyorsunuz?

Bunları yazın ve üzerinde düşünün.

Sonra bugünkü halinizle yirmi yıl sonraki halinize bir mektup yazın. Yirmi yıl sonraki size, neler söylemek istersiniz? Hangi nasihatleri verirsiniz? Allah nasip ederse de görürseniz o günü, bugünkü nasihatiniz, o güne ne olurdu?

Neler sormak istersiniz yirmi yıl sonraki size? Mesela hayat amacını dilediği gibi gerçekleştirebilmiş mi? Üretken olabilmiş mi? Dünyayı gezmiş mi? kampa gitmiş mi, çadır kurmuşmu? doğaya çıkmış mı, sevdikleriyle vakit geçirmiş mi? Dilediği gibi sosyal olabilmiş mi?

Yoksa ömrünü; börek çörek açarak, dolmaları ince sararak, onu bunu susup susup alttan alarak, hep idare ederek, kendini erteleyip hep başkalarının mutlu olmasını sağlayarak, dip bucak temizlikle mi hayatını geçirdi? pişmanlıklarla dolu bir hayat mı yaşadı? Neler sormak istiyorsanız, hepsini yazın.

Yazarken, nerelerde tıkandığınıza dikkat edin.

Sonra, yirmi yıl önceki halinize bir mektup yazın. Ona neler söylemek isterdiniz? Yirmi yıl öncesindeki size tavsiyeleriniz neler olurdu? Ondan neler yapmasını isterdiniz bugünkü aklınızla?

Sonra da yirmi yıl öncesine gidin ve o günkü halinizle, bugünkü halinize bir mektup yazın. O günkü haliniz, bugünkü halinize neler söylerdi? Neler tavsiye eder, neleri yapmanızı isterdi?

Şimdi de yirmi yıl sonraki halinize gidin ve o günden bugüne mektup yazın. Yirmi yıl sonraki haliniz, bugünkü halinize neler sorar, neler tavsiye ederdi?

Toplam üç mektup yazıyorsunuz.

1- Bugünden 20 yıl öncesine

2- Bugünden 20 yıl sonrasına

3- 20 Yıl önceden, bu günkü halinize.

Evet şuan her ne yapıyorsanız mola verin ve 3 mektubu yazının altındaki yorumlar bölümüne yazmaya başlayın. Bu sefer kendinizi ertelemeyin ve adım atın. Yazdığınız her satır diğer herkese şimdiden şifa olsun canlar...

Allah'a emanet olun

Bülent Gardiyanoğlu

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!