Yaşam Yolu Ve Çiçekler

Yaşam Yolu  Ve Çiçekler

Başlığı görünce size farklı gelmiş olabilir. Kendi yaşadıklarım ve farkındalıklarımdan bahsedeceğim. Belki de bazıları size tanıdık gelebilir.  Yeni yeni çiçek ekmeye bakmaya  başladığım için birçok hanımın doğal karşıladığı şeyler benim için ilk deneyimler.  Bir çiçeği ekip büyütebilmeniz için;  onun için uygun toprağı,  uygun yeri uygun mevsimi uygun saksıyı ihtiyacı kadar suyu vermeniz gerekiyor.  Hatta hatta   çiçeğin aldığı güneş ve ısı bile önemli bununla birlikte çiçeğin de sizi ve yerini  sevmesi gerekiyor. Çiçek insanı sever mi? demeyin seviyor. Benim bir saksıdaki çiçeğim balkondan, yaklaşık yedi metreden aşağıya düştü. Aldım başka saksıya ektim ve yine yaprak çıkarmaya devam etti. O benimle yaşamayı seçmişti.  Yaklaşık dört, beş adet orkide aldım  hepsi kurudu. Bana bu durum çok ilginç geldi. Demek ki benim bakabileceğim ve benim evimde yaşayabilecek çiçekler diye bir grup olmalı

 Çiçekler böyle özellikler arıyorsa? Hedefleriniz için de ayni şeyler olabilir mi?

Hedeflerimiz için gerekli ortamlar oluşmuş durumda mı? Hedefimize giden yolda neredeyiz? Bizim bünyemiz hedefimize ne kadar uygun. Yaşam yolunda herkes kendi hızında ilerlerken bakıyoruz bazıları hedeflerine daha çabuk ulaşıyor. Kendimize dönüp baktığımızda o ulaştı ben neden ulaşamıyorum diye soruyorsak orada vesvese hâkim olmuş olabilir. Acaba o hedefi gerçekten istediğimizden emin miyiz? Bu hedef için ne kadar emek, zaman ve para harcamayı göze aldık? Yoksa sadece şikâyet mi ediyoruz. Hiç emek harcamadan isteklerimize ulaşma konusunda ısrar mı ediyoruz?  Hedefimizi ne kadar süre ile revize ediyoruz? Gerekli onarımlardan geçiriyor muyuz? İsteklerimizin yanında bize sunulana da göz ucu ile bakabiliyor muyuz? Belki de bize sunulan istediğimizden daha iyidir.  Hedeflerimizi belirlerken gönlümüze de soruyor muyuz? İnsanın gönlüne bir şey sorması ve o yolda gitmesi, iyi yüzme bilmeyen birisinin okyanusta yüzmesi gibi sonucundan emin olmadan ve birazda korkarak  bir şeye karar veriyorsunuz.  Yani garantiye almadan akışa güvenerek. 

Siz hedefleriniz hakkında ne düşünüyorsunuz?  Evimde yetiştirebileceğim çiçekler gibi benim de hayal ve hedeflerimden oluşan bir grubu mu olmalı? Bu sorular hem size hem de kendime. Cevaplarınızı ve cevaplarımı merakla bekliyorum.


Firdevs MANDACI
Profesyonel Yaşam Koçu