Vesvese Sözlüğü 22- Hayat Yolu

Rahmani olarak siz yola çıktığınızda fabrika ayarlarınız yüklü bir şekilde yola çıkarsınız. Yolda vesvesenin fısıltılarıyla istikametiniz bozulur diğer yollara saparsınız. Onaylanma ve takdir edilme duygusu insanoğlunun benliğinde var olan lakin rahmani ayarında ve yeterli seviyede olan bir duygudur

Vesvese Sözlüğü 22-  Hayat Yolu

Bence onaylanmama ve takdir edilmeme korkusunun tanımı, her yaptığımız işten sonra onay ve takdir bekleme isteğimizin doğal halinden çıkmasıdır. Akıl almaz derecede yüksek şekilde beklenti haline girmemizdir. Çünkü her insan onaylanmak ve takdir edilmek ister. Bunu abartırsa korkuya dönüşür. Bir de bu korku sizin elinizde olmadan geçmişinizin size getirdikleriyle oluşabilir.

Onaylanmama ve takdir edilmeme korkusunun tanımını kendimizce yaptık. Gelin bu korkunun oluşma aşamalarını hep beraber izleyelim. Vesvesenin sizi bu korkuya nasıl güle oynaya götürdüğünü görelim.

Size göre uzun ama çok kısa olan hayat yolculuğunuzda ister yürüyerek devam edin yola, ister koşarak, ister bir vasıtayla  gidin. Bu yol sizin için çok önemli. Bu yol sayesinde bulup özünüze varabilirsiniz. Yolda ilerlerken vesvese yanınızdan hiç eksik olmayacak. Sizi türlü oyunlarla yolunuzdan saptırmaya çalışacak.

Rahmani olarak siz yola çıktığınızda fabrika ayarlarınız yüklü bir şekilde yola çıkarsınız. Yolda vesvesenin fısıltılarıyla istikametiniz bozulur diğer yollara saparsınız. Onaylanma ve takdir edilme duygusu insanoğlunun benliğinde var olan lakin rahmani ayarında ve yeterli seviyede olan bir duygudur.

Doğduğunuz günden  bugüne kadar tüm yaşadıklarınız, geçtiğiniz yollar geniş bir alanda bilinçaltınızda kaydediliyor. Onaylanma ve takdir edilme duygunuzun bozulmasına vesile olaylar bilinçaltınızda kayıtlı siz bunun farkında değilsiniz. Vesvese size sağdan yani sizin iyi olarak algıladığınız yönden yaklaşarak bu duygunuzun korkuya dönüşmesini sağlıyor.

Küçüklüğünden beri her yaptığın işi annene babana  gösteriyorsun ve onlardan sizi kırmamak adına aferin alıyorsanız yada aileniz tarafından hiçbir zaman takdir edilmediniz veya onaylanmadıysanız bu korkuyla karşılaşabilirsiniz.

Bir diğer konu ise her zaman hırslarınıza yenik düştünüz vesvesenin yardımıyla en iyisi ben olmalıyım dediniz. Aileniz iyi olayda da, kötü olayda da arkanızda her zaman durdu. Dışarıdaki insanlardan takdir ve onay alamadınız. Vesvese onay ve takdir edilme köprüsünü yıkmaya başladı. Her gün başınızdan ayrılmayarak yaşadığınız olayları size hatırlatıyor. Gün içinde yapacağınız en ufak bir işten dolayı bile onay ve takdir bekler hale geliyorsunuz. Vesvese onaylanma ve takdir edilme köprüsünü yıkmaya başladı. Size seni kimse takdir etmiyor onaylamıyor diyerek yeni bir köprü yapıyor. Sonu olmayan sizi hep etrafında döndüreceği yeni bir otoyol inşa ediyor. Vesvese iki katlı dört gidiş tek geliş bir köprü inşa etti. Vesvese her fısıldadığında yolunuz ve istikametiniz değişti. Onaylanmama ve takdir edilmeme köprüsüne girdiniz. Artık onaylanma ve takdir görme isteğiniz o kadar yüksek ki uçan kuştan bile onay ve takdir bekler hale geldiniz. Bundan sonraki her takdir edilmediğiniz an vesvese tarafından işleniyor ve sizi tamamen istediği yola sokmak için elinden geleni ardına koymadan çalışıyor.

Peki, bu yoldan nasıl geri dönebiliriz. Sorunun kaynağına inmemiz gerekiyor. Fabrika ayarlarına dön butonunun yerini bulmamız gerekiyor. İlk olarak niyet etmeliyiz. ‘’Allah’ım bu korkumdan nasıl kurtulabilirim, bu yolu bulmayı bana nasip eyle’’ diye. Daha sonra vesvesenin fısıltılarına olumlamayla karşılık vererek vesvesenin üstümüzdeki hâkimiyetini sonlandırmamız ve onu bizim yönetmeye başlamamız gerekiyor. Daha sonra önünüzdeki sis bulutlarının dağıldığını, onaylanmama ve takdir edilmeme köprüsünden geri dönüş yoluna geçtiğinizi fark edersiniz.

Siz vesveseyi yönetmeye devam ettikçe yeni yollar ve köprüler açılacak ve rahatça gideceksiniz. En önemlisi bilinçaltınızı temizlemekle başlayacaksınız, çünkü bilinçaltınızı temizlemezseniz aynı olaylar tekrar tekrar başınıza gelecektir. Bilinçaltınızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmeye niyet edin ve kendinizi ilahi akışa bırakın. Önünüze yeni yolların açıldığını göreceksiniz.

Bize uzun gelen aslında kısacık hayat yolunda vesvesenin oyunlarıyla  hayatınızı boş geçirmek mi istersiniz ya da vesveseyi yönetmeyi öğrenip onu olumlamalarla zayıflatıp huzurlu bir hayat yaşamayı mı istersiniz? 

Tercih sizin.Hayat yolunda hangi yolu seçeceğiniz size kalmış. 

Mutluluk ve sevgi kalbinizden eksik olmasın.

 

 

YAZAR: Ahmet UYGUN

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/ahmet-uygun

Yazar'ın sosyal medya hesabı

https://www.instagram.com/uygun_ahmet__/?hl=tr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!