Umut Etmek İbadeti

Umut fakirin ekmeği mi? Keşke tüm ihtiyacı olanlar umuttan beslenip doysalar. Gerçekten ekmek olsa umut fakirlere, fakir kalır mı ki dünyada? Bir şeyleri yanlış yapıyoruz galiba.

Umut Etmek İbadeti

‘’Umut fakirin ekmeği ‘’ne demek? Umut ile karın doyar mı? Gerçekten umudu olan eli boş döner mi? Umut ediyor işte deyince aklımızda ne canlanıyor?

Kelimeler dillere ve bilinç altımıza olumlu ya da olumsuz kodlanır. Umut sözcüğü de coğrafyamızda bir çok kişide maalesef olumsuz kodlanmış . Yada empoze edilmiş. Sorun içinize ‘’Umut fakirin ekmeği ‘’deyince içinizde ne uyanıyor.

Keşke tüm ihtiyacı olanlar umuttan beslenip doysalar. Gerçekten ekmek olsa umut fakirlere, fakir kalır mı ki dünyada? Bir şeyleri yanlış yapıyoruz galiba. Umut edip umuda uzaktan bakınca bizim karnımızı doyuruyor mu?

Umut ettiklerimize ulaşmak için onların hayalden çıkıp ete kemiğe bürünmesi gerekiyor. Gözle görünen hayal, hayal olmaktan çıkıp gerçeğimiz oluyor. Hayale uzaktan  bakmak insanı umutsuzluğa ve hırsa sürüklemekten başka bir şey yapmıyor. Bir hayal var ise ona gidecek yol haritası çizilmeli. Zor kolay önemli değil  bilinçaltı bunu bilmiyor.

Ve yol haritasının altarnatfi. ‘’Başka yollarda olabilir ‘’ fikri aklımıza ilk gelen fikirde ilerlerken  yolda çıkabilecek zorluklara karşı kalkan görevinde olmalı bizim için. Her zaman denediğimiz  yoldan yine gitmeye çalışınca varılmıyor işte. Aynı yanlış yolu tekrar tekrar denemek yerine Allah’ım bana bu noktaya varabilecek helal yoldan tüm kapıları aç diye dua edersek ve gelen işaretleri takip edersek gücümüze güç katmış olmaz mıyız?

Önce Allah’ın kapılarının sınırsız olduğunu kabul edelim mi o zaman?

Sınırsız kapıları görme gücümüz olması için ve bizim için en uygun olanını seçme idrakini yine Allahtan isteyip umut edelim.

Ve kimseyi umut dünyasında yaşıyor diye eleştirmiyelim.

Çünkü umut mutlu insanların ekmeği.  Fakirler umutlu olsa ne kimse ne de kendileri artık onlara fakir diyemezdi.

https://nefes21.com/bana-bir-sey-soyle-iyi-gelsin

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!