Tutkunu Bulduğunda Gücünü de Bulacaksın

Tutkunuzu bulma sürecinde değerlere koçluk çalışmaları da her zamankinden daha önemli. Çünkü değerlere koçluk, bize yaşam amacımızı, bizim için hayatımızı değerli kılan pozitif üst niyetimizi bulmanın en kolay yolu. Bu yol bizi süreç odaklı olmaya, en iyisini yapma değerine sahip olmaya taşır.

Tutkunu Bulduğunda Gücünü de Bulacaksın
"Tutkulu insanlar dünyayı daha iyiye doğru değiştirebilir" der Steve Jobs. Ve Jobs tutkuyu şu soruyla keşfetmiştir: İçimi şenlendiren şey nedir?  Apple CEO'su Tim Cook'a göre ise "kalbiniz ne için atıyor"sorusunun cevabında yatıyor tutku dediğimiz şey.
Hikayeniz tutkunuzla başlar. Tutku bir bulmacadır ve tutkunuzu siz seçmezsiniz, o sizi seçer.
Bugünün dünyasında bilginin sınırı yok. Yaşımız kaç olursa olsun öğrenecek çok şeyimiz var. Öğrenme ve deneyimleme konusunda ne kadar istekli olursak; kendimizi, tutkumuzu bulmamız da okadar kolay olur. Yeter ki yanlış yapmaktan, hata yapmaktan korkmayalım. İçimizdeki küçük çocuğa kulak verelim. O'nun merakı, o'nun heyecanı, o' nun cesareti yol arkadaşımız olsun...
Tutkumuzu bulma yolunda ilk adım şüphesiz ki hedeflerimizi belirlemek. Hedeflerimizi belirlerken de bolca hayal kuruyor olmak da çok değerli. Sınırsızca hayal kurmak...Çünkü hayal etmediğimiz şeyleri başarma şansımız pek yok. Benim çocukluğum Aydın'ın küçük, 300 haneli bir köyünde geçti. Birleştirilmiş sınıfta okudum ilkokulu.3 sınıfa 1 öğretmen modelinden... İlkokul yıllarında arkadaş sohbetlerinde ; "ben büyüyünce İstanbul'a gidip, orada yaşayacağım"derdim. "Nasıl olacak bu?"diye sorardı arkadaşlarım biraz da dalga geçerek. "Bilmiyorum"derdim " ama ben İstanbul'da yaşayacağım."1995 yılında üniversite sınavına girerken ilk 3 tercihim İstanbul'daki üniversitelerdi...1995 Eylül ayından beri arada kısa molalar versem de İstanbul maceram devam ediyor. Sanki bir el tutup tutup beni İstanbul'a geri getiriyor...Artık beni tutup tutup İstanbul' a getiren şeyin o gizli el değil, çocukluk hayallerim olduğunu biliyorum.
Hayal kurmakla birlikte sık sık zihinsel prova yapmak, yani aslında hedefe ulaşma an'ının provasını yapıyor olmak; Antonny Robins'e göre başarma inancını artıran bir faktör. Kapatın gözlerinizi ve hedefe ulaştığınız o muhteşem zafer an'ını hayal edin...Neredesiniz, hangi mevsim, günün hangi saati, hava nasıl, ortamda başka kimler var, hangi sesler geliyor kulağınıza, ne giymiş siniz, hangi duygular içindesiniz, o muhteşem başarı an'ında içinizden ne söylemek geliyor...Bu zihinsel provalarla deneyimlenen hedefe ulaşma an' ları, bugüne döndüğünüzde motivasyonunuzu, azminizi arttıracaktır. Böylece hem tutkunuzu hem gücünüzü buluyor olacaksınız.
Tutkunuzu bulma sürecinde değerlere koçluk çalışmaları da her zamankinden daha önemli. Çünkü değerlere koçluk, bize yaşam amacımızı, bizim için hayatımızı değerli kılan pozitif üst niyetimizi bulmanın en kolay yolu.
Bu yol bizi süreç odaklı olmaya, en iyisini yapma değerine sahip olmaya taşır. İnsanın sevdiği şeyi yapması, bunu yaparken de kalbine, ön sezilerine güvenecek cesarete sahip olması gereklidir. Çünkü bunlar aslında ne olmak istediğinizi belirler.
Aslında başarının sırrı; yeniden meşgul olmak için gün doğumunu beklemeye bile tahammül edemeyeceğiniz kadar uğraşmayı sevdiğiniz birşey bulmaktır. Onu bulduysan artık o senin tutkundur ve tutkuya sahipsen, peşinden gidecek güce de sahipsin demektir.
Hayatınız tutkularınızla taçlansın. Kalın sağlıcakla...
                Yaşam Koçu Hafize BİLGİN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!