Sübliminal mesajlar-4 Teknoloji ve Bağımlılıklarımız

Teknolojiyi dengede kullandığımızda hayatımıza büyük katkılar sağladığını hepimiz farkındayız. Teknolojinin getirdiği tüm kolaylıklar bizim onlara karşı zaafımızı ister istemez artırıyor. Dengede kullanmak adına kontrol ettiğimiz duygularımız bir süre sonra kayboluyor. Teknolojiyi ilim ve bilim yolunda kullandığımızda büyük yararlarını görürken, tam tersi olduğunda teknolojiyle gelen sübliminal mesajların kaynağı haline gelmiş oluyor.

Sübliminal mesajlar-4 Teknoloji ve Bağımlılıklarımız

Teknoloji, hayatımıza şöyle bir baktığımızda her alana yerleşmiş ve tüm insanlığın işlerini kolaylaştırmak adına seferber olmuş durumdadır.

Her durumda olduğu gibi teknolojinin bize getirdikleri ve götürdükleri arasındaki dengeyi ne kadar sağlıyoruz?

Diğer bir deyişle teknolojinin getirdiği zararların da olduğunun farkında mıyız?

Teknolojiyi dengede kullandığımızda hayatımıza büyük katkılar sağladığının hepimiz farkındayız. Teknolojinin getirdiği tüm kolaylıklar bizim onlara karşı zaafımızı ister istemez artırıyor. Dengede kullanmak adına kontrol ettiğimiz duygularımız bir süre sonra kayboluyor.

Teknolojiyi ilim ve bilim yolunda kullandığımızda büyük yararlarını görürken, tam tersi olduğunda teknolojiyle gelen sübliminal mesajların kaynağı haline gelmiş oluyor.

Çevremizi şöyle gözlemlediğimizde bireyden tutun aileye, aileden tutun topluma teknolojiyle insanların yönlendirildiğini çok rahat bir şekilde anlayabiliriz. Sosyalleşmemizin dijital ortama aktarıldığından beri kültürel olarak insanın yalnızlaştırılması hedeflenmekte olduğu bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Elimizdeki cep telefonlarından tutunda tabletler, bilgisayarlar, televizyonlar hepsinin hedefi aynı ve tektir.

Günümüzde teknolojinin bize aktarımını sağlayan materyaller hayatımızda büyük bir öneme sahip oldular. Zamanımızı ve kültürel yaşantımızı direk olarak aksatmaya ve hedeflerimize ulaşma yollarımızın önünde büyük bir engel olarak karşımıza çıkmaya başladı.

Aile hayatımızda aile bireylerinin yalnızlaşmasına ve birbirleriyle ilgilenmemesine yol açtığını görebiliriz. Çocuklarımızın gereksiz, fazla ve kirlenmiş bilgiye maruz kalmalarından dolayı algı sistemleri sübliminal mesajlarla çok rahat yönlendiriliyor. Yetişkin bireylerimizde de aynı sorunlar meydana geldi. Cep telefonundaki oyunlar, yarasız olan tüm içeriklerle etrafımız kuşatıldı.

Teknolojinin aslında yararları kadar zararları da olduğunun bilinciyle hareket ettiğimizde teknoloji daha dengede kullanabiliriz. Kendimizden başlayarak tüm aile bireylerimize uygulayarak teknolojinin dengede kullanımını gösterebiliriz. Kıymetli vaktimizi ailemizle geçireceğimiz zamanları hiçbir hedef olmaksızın teknolojinin getirdiği sosyal medya, oyunlar ve diğer tüm meteryaller ile geçirmemeliyiz.

Kendimizden başlayarak ailemizi, toplumumuzu korumak istiyorsak dikkatli bir birey olarak sübliminal mesajların bağımlılık yapan her ortamda var olduğu bilincini kendimize de aşılamalıyız. Bağımlılıklarımızın teknoloji tabanlı yönlendirmelerle çoğaldığının farkındalığıyla yaşamanın bize ve ailemize çok fazla yararı dokunacaktır.

Teknolojiyi kullanarak emeklerimizin, maddi ve manevi tüm hazinemizin elimizden alınabileceği gerçeğini kabul ederek ilim ve bilim yolunda teknolojiyi gerektiği kadar kullanmalıyız. Yararlı olan tüm faydalarını almalı zararlı olan kısmını almamalıyız.

Teknoloji ile yapılan tüm sübliminal mesajlar bağımlılık ilkesiyle çalıştığını ve bunu da daha çok sinema, dizi ve genç nesile yönelik oyun, sosyal medya yoluyla yaptıklarının farkındalık bilincinde olmalıyız. 

Sübliminal mesajlardan korunmanın en etkili yolu sübliminal mesajların ne olduğunu ve nasıl işlediğinin öğrenmekten geçtiğini unutmayalım. Bu konuda kendimizi geliştirdikçe özen gösterdikçe bilinçaltımız ikna olacak ve bizi otomatik olarak uyarmaya başlayacaktır.

Ailemizi ve sevdiklerimizi sübliminal mesajların etkilerinden korumak için kendimizi bu konuda donanımlı hale getirmemiz ve uygulayarak etrafımıza göstermememiz birinci hedefimiz olmalıdır.

Farkındalıkla kalın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!