Sınava Hazırlık Sürecinde Motivasyonunu Canlı Tutma

Çünkü herkes başarının hayalini kurar. Bununla birlikte sadece çalışanlar başarıya ulaşır. Sizin de bildiğiniz gibi oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur.

Sınava Hazırlık Sürecinde Motivasyonunu Canlı Tutma

                           

 

Pandemi ile hayatımıza giren uzaktan eğitim, sınavlara hazırlanan öğrenciler için daha girift bir hal aldı. Sınava hazırlanan öğrencilerin bu süreçte motive olmaları ve bu motivasyonu korumaları her zamankinden daha önemli. Çünkü herkes başarının hayalini kurar. Bununla birlikte sadece çalışanlar başarıya ulaşır. Sizin de bildiğiniz gibi oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur...

Bir önceki yazımızda motivasyonumuzu sağlama ile ilgili ipuçları vermiştik.

Bu yazımızda ise "Motivasyonumuzu nasıl canlı tutarız? " üzerinde konuşuyor olacağız. 

 

1)Esnek olun: Özellikle bilişsel esneklik işimizi çok kolaylaştıracaktır. Olana uyum sağlamak, yeni çözümler üretebilmek olarak ifade edebileceğimiz bu kavram, an'ı yapılandırmada da en önemli kozumuzdur. Mesela klasik yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda yeni yollar bulmaya, yeni çözümler üretmeye hazır olmak. İnterneti aktif olarak kullanmak, ders videoları, soru çözüm videoları izleyerek yeni duruma uyum sağlayabilmek.

Hazırladığımız ders programında esnek olmak: Katı, saati saatine bir program uygulamak yerine; günlük hedefi belli, daha esnek bir program uygulanabilir. Saatli yapılan programlarda; zamanında kalkamadığımızda , plansız bir arkadaş ziyareti ile program aksadığında, bu bizi programdan koparabilir. "Ucu kaçtı zaten" psikolojisi gevşekliğe sebep olabilir. Bunun yerine günlük hedef odaklı bir program daha kullanışlı olacaktır. Kaç saat ve kaça kadar sürerse sürsün, hedefine ulaşmadan günü bitirmemek gibi...

 

2)Süreç odaklı olun: Yaptığınız işten keyif almaya çalışın. Öğrenme odaklı olun. Öğrenme ve süreç odaklı olmak bizi değer odaklı yapar. Yaptığımız işi iyi yapma değerine sahip olmak, süreci iyi yönetme ve iyi kullanmayı gerektirir. Bu konuya en iyi örnek, şüphesiz 3 Idiots filmindeki Rancodas. Başkası adına mühendislik okuyan, diplomasını başkası adına alıp, ona teslim eden Rancodas; süreç odaklı olmanın ve öğrenmeden keyif almanın neticesinde, ünlü bir mucit olmayı başaracaktır.

 

3)Konfor alanınızdan çıkmaya- bedel ödemeye hazır olun: Özellikle zaman ve çaba bedeli ödemeye hazır olun.(Rana Kaplan) Ders çalışmaya zaman ayırmak, ders çalışmak için çaba sarf etmek; bu sürecin olmazsa olmazı...Bunları yapabilmek için de konfor alanından çıkmak gerekiyor. Konfor alanınız gezmeyi, dinlenmeyi ya da internette vakit geçirmeyi içeriyor olabilir. Bunların dışına çıkıp ders çalışmak bir çaba ile mümkün...

 

4)Elde edeceğiniz maddi-manevi kazançlara odaklanın: Bu sınavda başarılı olmak maddi olarak bana neler kazandıracak? Peki manevi olarak ne kazançlar elde edeceğim? İstediğim okulda okuyor olmanın bana getireceği manevi kazançlar neler olacak? 

 

 Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ne kadar doyurucu olursa, motive olmamız da motivasyonu canlı tutmamız da o kadar kolay olacaktır. Sevgili gençler, sahne sizin. Bu süreci fırsata çevirmek de sizin elinizde. Sağlıkla, huzurla ve motive kalın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!