Sevgiyi Hak Ettiğime İnanıyorum

Sürekli suçlanan eleştirilen çocuk eğer sevgi ve ilgiyle desteklenmedi ise bir süre sonra kendi kabuğuna çekilip sevgiyi hak etmediğine inanıyor.

Sevgiyi Hak Ettiğime İnanıyorum

Sevgiyi hak ettiğine inanmak diye bir şey var. İlk duyduğumda çok garip gelmişti.

“İnsan neden sevgiyi hak ettiğine inanmaz ki?” diye sormuştum istemsizce…

Bu sorgunun ardından birçok yerden cevaplar bir bir gelmeye başladı. Ve gördüm ki insanın canı en çok sevgiden yana acıyor. Sevilmediği ve sevmeyi bilmediği her anı ona zehir oluyor. Oysa insan bu dünyaya sadece sevmeye geldiğini bilmiyor. Ah insan çocukluğunda edindiği olumsuz kayıtlar sebebiyle, sadece sevgiden yaratıldığını, saf sevgi olduğunun farkına varamıyor.

Neden bazılarımız sevmeyi bilmez veya sevgiyi kabul etmez?

Cevabı içimi acıtıyor olsa da sizinle paylaşmak istiyorum. Bildiğimiz gibi çocuklukta kayıt yapmaya başlayan bilinçaltımız duyduğu, gördüğü, hissettiği, hatta kokladığı her şeyi kaydediyor. Bu kayıtlar bir süre sonra da inanç kalıplarına dönüşüyor.  Örneğin sürekli negatif eleştiriye maruz kalan bir çocuk bir süre sonra duyduklarına inanıyor. Ebeveynlerinden sürekli “beceriksizsin” sözcüğünü duyan çocuk kaç yaşına gelirse gelsin çözemediği her olayda maalesef beceriksiz hale geliyor. Çünkü sistem insan neye inanırsa onu yaratıyor. Bu inancı yüzünden hayatına onu beceriksiz hissettirecek insanları çekiyor. Bu örneği her türlü negatif söylem içinde kullanabileceğimiz gibi sevgisizlik içinde kullanabiliriz.

Şimdi durup düşünün çocukluğunuzda neye inandırıldınız?

Bu inançların hepsi ağır ama en ağırı sevgiyi hak etmediğine inanmak! Sürekli suçlanan eleştirilen çocuk eğer sevgi ve ilgiyle desteklenmedi ise bir süre sonra kendi kabuğuna çekilip sevgiyi hak etmediğine inanıyor. Hele hele çevresindeki ailelerin çocuklarına ilgi ve sevgiyle davrandıklarına şahit olduysa bu duygu (onu fark edene kadar) değişmez bir inanca dönüşüyor. Annesinden yeterli ilgi ve sevgi görememiş çocuklar, başka annelerin çocuklarıyla kendi annelerinden çok daha fazla ilgi ve sevgiyle büyüdüklerini görünce sevgiyi hak etmediğine inanç başlıyor. Kendini suçlayarak yaptığı hatalar sebebiyle ailesinin onu sevmediği fikrine kapılıyor. Bir ömür sevgi görmediği her yerde kendini suçluyor da suçluyor… Sonra daha acısı sevgi ve değer görmek adına herkesten bir dilenci gibi sevgi dileniyor. Deneme yanılma yöntemi ile kendine bir davranış biçimi seçip onunla kendini sevdirmeye çalışıyor. Kimi insanların yardımına koşarak sevgi dilenirken kimi de artık kimseden sevgi görmeyeceğine inanarak kırıp dökmeye başlıyor. Ve sevginin dahi varlığını kabul etmiyor. Sevgiyi almadığından, ne sevgi verebiliyor ne de onu sevenleri kabul edebiliyor. Kısacası sevgiyi hiçbir şekilde hak etmediğine inanıyor. Çünkü bu inanç yüzünden onu gerçekten sevecek birine hayatı boyunca ya rastlayamıyor ya da rastlasa bile güven problemi yaşıyor.

Bu ne kadar acı öyle değil mi?

Sen sevgiyi hak ettiğine inanıyor musun? Bakalım mı?

-Sürekli çevrendeki insanların seni sevmediğini düşünüyorsan,

-Onay ve takdir göremediğin yerlerde üzülüyorsan,

-Sevdiklerinden ilgi ve sevgi beklentisi içine giriyor ve bu konuda sürekli sitem ediyorsan,

-Birilerine bağlanmakta sorun yaşıyorsan,

-İçinden sürekli kendine kızıyor ve eleştiriyorsan,

-Aynada gözlerinin içine bakıp kendinle yüzleşemiyorsan,

-Birbirini seven insanların sevgisine pek inanmıyorsan,

-Seni sevdiğini söyleyen birine inanmakta sorun yaşıyorsan,

Bu soruların çoğunluğuna evet diyorsan çocukluğunda bir yerlerde sevgiyi hak etmediğine inanmış olabilirsin.

Sakın üzülüp karalar bağlama. Harekete geç ve sözlerimizi 40 gün aralıksız tekrar et;

“Ben sevgiyi hak ediyorum. Ben çok değerliyim. Kimsenin beni sevmesine veya takdir etmesine ihtiyacım yok. Ben olduğum halimle yeterliyim. Ben Allah’ın yarattığı saf ve temiz nurum. Benim varlığım sevgi. Benim ruhum sevgiden beslenir. Ben sevginin saf özüyüm. Ben sevginin varlığına inanıyorum. Ben sevmeyi ve sevilmeyi hak ettiğime inanıyorum. Sonsuz ve sınırsız olan sevme duygusuna kalbimi açıyorum. Tüm varlığı koşulsuz sevgiyle kucaklamaya niyet ediyorum. Beni koşulsuz sevecek insanları hayatıma davet ediyorum.”

Çünkü her insanın yolu sevgiden geçer. Bazıları sevgiyi hiç yaşamadan göçüp gider. Bazıları bilir. Bazıları görür. Bazıları ise hisseder. Biz her zerremiz ile sevgiyi hissedenlerden olalım inşallah. AMİN.

(Sevmek ve sevilmek konusunda sorunlar yaşıyorsanız sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşın. Çocukluğunuzda nerelerde sevgiyi hak etmediğinize inandınız bulup şifalandıralım inşallah.)

Gülay Okuyucu / Yazar / Bütünsel Nefes Danışmanı / Nlp Uygulayıcısı 

Kitaplarımıza ulaşmak için : https://nefes21.com/Kitaplar-Uygulama 

Sosyal Medya hesaplarımızdan bize ulaşmak için ;https://www.instagram.com/gulayokyc/

https://www.facebook.com/G%C3%BClay-Okuyucu-1079352085573613

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!