Senin Kendinle İlişkin Nasılsa İnsanlar Sana Öyle Davranır

Akıl bilgi ile, ruh sevgiyle sakinleşir.

Senin Kendinle İlişkin Nasılsa İnsanlar Sana Öyle Davranır

Biz genelde hep karşıdaki kişiye bakarız. Ne yapmış, ne konuşmuş, ne giymiş ne almış. Daha da önemlisi benim için ne söylemiş. Hep karşıya merak içindeyiz.

Benim içimde bir de beni destekleyen sürekli ne yapmam gerekeni söyleyen ( vesvese ) ikinci bir kişi sürekli kulağıma fısıldıyor. Bak, hala senin için neler söylüyor. Hem sana haksızlık yapmış hem de konuşuyor. Sen ona ne kadar iyilik yaptın, o senin kıymetini anlamadı ve böyle artarak devam eder.  

Eşim bir gün iş çıkış saatine yakın beri arayıp işinin uzadığını birkaç saate biteceğini, çok geç kalmadan evde olacağını söyledi. Yemek de az ne yaparım diye düşünüyordum ki dışarıda yemeğini yer gelir diye içimde rahatlama oldu ve derin bir sessizlikle uzandım. Buraya kadar her şey yolunda.

İki dakika geçmeden (vesvese) yine iş başında başladı konuşmaya ‘Seni kandırdı iş yerinde değildir kesin,  başka bir yerde mi, biri mi var yoksa? ’O kadar da değil diyorum o devam ediyor ‘Arkadaşlarıyla eğlenmeye gitti seni götürmedi’  Biz sohbete devam mı ediyoruz kavga mı ediyoruz belli değil, sus diyorum susmuyor ben kendimi değersiz ve güvensiz hissettikçe o konuşma hızını arttırıyor. Ve bildiğim tek şey eşim gelince ağzıma ne gelirse söyleyeceğim.

Eşim nihayet eve geldi. Yorgunluğu yüzünden belli, bir bardak çay içip dinleneceğim dedi. Bu saatte ne çayı geç oldu! Dememle anlamadan biz kavgaya başladık. Ben ona o bana sayıyoruz, bana bir çay yüzünden kendimi o kadar suçlu hissettirdi ki. Ne şimdi bütün sorun çay mı? Ben ne yaptım şimdi suçum neydi?

Sadece üç saat kadar içimden eşime söylendim onu suçladım. Sesli ya da sessiz suçladığımız her şey bize geri döner, suçlanan kişi suçlar farkında olsak da olmasak da.

Kendimi haksızlığa uğramış, güçsüz hissettiğim sürece kendimle ilişkim böyle olur, karşımdaki kişide bir yol bulur bana yaşatır.

Kendimle ilişkimi nasıl düzeltmem gerekiyor?

Affederek kendini ve herkesi, içindeki kişiye ( vesveseye) kulak asmayarak sesli ya da sessiz suçlamaları bırakıp, yargı ve yorumdan özgürleşerek kendinle savaşı bırakarak en güzel adımı atmış olursun. 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!