Seni Taşımaktan Yoruldum

Kadınlığı unutmayı seçtik yıllarca, neydi bu kadın olmak neyi unutmuştuk, hatırlamamız öğrenmemiz gereken şey neydi? Güç unutmakta mıydı yoksa, hatırlamakta mıydı?

Seni Taşımaktan Yoruldum


Sen yıllarca seninle aynı kiloda, olan güçlü kuvvetli yağız bir delikanlıyı sırtında taşıdın mı hiç? Omuzların kaldıramaz halde, belin bükülüp artık yürüyemez ve taşıyamaz duruma gelene kadar, dinlenmeyi mola vermeyi bilmeden gücünün son damlasına kadar.

Genelde güçlü ve becerikli elinden her iş gelen Güzin abla modunda hayatın tüm sorumluluğunu üstlenmiş kadınlar takdir görür. Her işin üstesinden gelir hem erkeğin hem de kadının yapabileceği tüm sorumluluğu yüklenmiştir. Belli bir yaşı geçtikten sonra da vefalı evlat olarak anne babayla ya da sorumluluğunu alacak aile bireylerinin birine destek olmak ile meşguldür, kendi yoktur ortada hep başkalarına adanmışlık ve fedakarlıkla mutlu olmaya çalışır, farkında olmadan güçlü olmak peşindeyken aldığı sorumlulukların kendine yapıştığından bir haber yaşarken bulur kendini. Ben taşıdım o ağır yükü uzun yıllar. Ben değil, sırtımdaki yük yorulmuştu artık fark edilmeyi beklemekten.

Yoruldum demeyi bilmeyen tüm kadınlar taşıdık. Ben de güçlüyüm ben de varım diyebilmek, annemize benzememek, belki de ezilmemek için, korkumuz annemiz gibi olmak mıydı?  Annem kim bilir ne yükler taşıdı ne kadar ağırlığı vardı farkında mıydı, bilseydi ilk öğretmenim olarak bana anlatırdı öğretirdi her şeyi, belki de benim kadar yorgun değildi. 


Kadınlığı unutmayı seçtik yıllarca. Neydi bu kadın olmak, neyi unutmuştuk?  Hatırlamamız öğrenmemiz gereken şey neydi? Güç unutmakta mıydı yoksa, hatırlamakta mıydı?


Ahh babaannem nasıl güçlü kadındı altı erkek bir kız çocuğuna annelik ve babalık yapmak yönetmek yönlendirmek onun gücüne kuvvetine hayran kalırdım. Babamın erkek kızım diye gurur kaynağı olmak da güzeldi.  Babam da babaanneme benzerdi güç onlardaydı. Peki bu kadar güzelken güç ben neden mutsuzum ne zamandan beri bu duygudayım? kim verecek bana bu sorunun cevabını? Sırtımdaki erkek beni neden yoruyorsun neydi kadın olmak?


Kadın olmak; dişil enerjiyi kabul etmek, kendi varlığını kabul etmekmiş. Dişil enerjinin mucizesi anne şifasıyla, besleyen büyüten bilgeliği ve bereketiyle var olmakmış, gerçek gücün aslında kadınlığına şükredip dişi olduğun için kendine teşekkür etmekmiş dengede olmakmış. Kurban rolünden çıkıp kahraman olmaya adım atmakmış.


Hafiflemek ne güzel şey aslında, biz kadınların anneliği, koşulsuz ve beklentisiz sevgisi güçten daha önemli.  Dengede olduğumuzda şifanın gücünü bilsek, sevginin yarattığı mucizedeki inceliği, indir artık sende sırtındaki yükleri haykır içinden sessizce bende varım bende kadınım ve değerliyim. Çok sev kendini şifalansın her hücren, sev kızını anlat ne kadar değerli olduğunu, prensesim diye hatırlat ona dişi olduğunu özel ve biricik olduğunu gerçek gücün denge olduğunu, hatırlat anlat ki bu kocaman yük miras kalmasın, şifalansın. 

Aktif et bilgeliğini, kadınlığını, anneliğini, dişiliği... Sıra sende! Kadın olmayı hatırlama zamanı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!