Saygı Ve Öz saygı

Sen  kendine saygı duymazsan başkası sana saygı duyar mı ?

Saygı  Ve Öz saygı

Saygı  nedir ? Diye bir soru sorucak olursakki bir kaç kişiye sordum aldığım cevaplar şu şekildeydi ;Allaha olan saygı , Peygamberimize olan saygı , yaşlılara saygı , insanlara ve çevreye saygı , küçüklere saygı gibi sıralamalar oluştu.Bunların hepsi doğru cevaplar olarak kabul edilebilir bununla birlikte şikayet edilen en çok konuda benim yaptığım hiçbir adım da bana saygı duyulmuyor oluyordu .Peki kendine olan saygı nereye gitmiş olabilir? Sen kendine saygı duyuyormusun ? İlk başta bunun cevabını kendimizde aramalıyız .

Cevap: Evetse yada bazense kendime nerelerde saygı duymuyorum diye sorup aldığımız cevaplara göre o alanlara yoğunlaşmak çok daha uygun olucaktır.

Cevap : Hayırsa  burda kendimizle güzel bir çalışma yaparak işe koyulmalıyız.

Sen  kendine saygı duymazsan başkası sana saygı duyar mı ?

Kendine saygı duymak ne demektir?

Öz saygı ;bir kişinin kendi değeri hakkındaki duygusu,  kendine nekadar değer verdiği , kendini ne kadar sevdiği ,onayladığı ,takdir ettiğiyle alakalıdır kendini olduğun gibi kabul etmekle başlamak gerekir .Gerektiğinde ve istemediğin bir olayla karşılaştığında hayır diyebilmek sınırını çizmekte öz saygı davranışı olarak kabul edilebilir.Bununla birlikte sabah kalktığında ilk başta kendin için hazırlanmak sana emanet olan bedenin bakımlarını yapmakta öz saygı olarak sayılabilir.

Kendine saygı duymaya başladığında ilk başta tepkiler alman çok normaldir.Çünkü ilk defa kendine saygı duymaya başladığın  için çevrendekiler şaşırıcak ve seni  değişmekle suçlacaklardır .Bununla birlikte siz kendinize olan saygınızı ısrarla devam ettirirseniz bir süre sonra çevrenizdeki insanlarda kabul edicek ve size saygı göstericeklerdir.Yüce Yaradan her bir zerreyi değerli yarattı yeryüzündeki hiçbir insanın diğerine bir üstünlüğü yok herkese gösterdiğin değer kadar kendine de hatta daha fazlasını göstermen çok önemli.Bunun dışındaki davranışlar insanın kendi kul hakkına girmesidir.

Sen çok değerli ve özelsin kendine saygı duymayı ve saygı duyulmayı hak ediyorsun.

Sen nekadar değişir ve dönüşürsen yakınlarındaki kişilerde ilerleyen zamanlarda seninle birlikte yol almak isteyeceklerdir. Ve kendine saygı duymaya başladığında daha huzurlu , mutlu, dengede,verimli, üretken , bereketli bir yaşamın kapılarını açmanın sırlarından bir tanesini daha öğrenmiş olucaksın.Haydi ozaman bunu eyleme dökelim aşşağıda yazdığım olumlamayı sık sık tekrar edebilirsin.

Olumlama:Kendi değerimin farkındayım bugünden itibaren kendi özüme saygı duymayı seçiyorum kendimi seviyor, onaylıyor ve takdir ediyorum Allahım iyiki beni kadın/erkek olarak yarattın sana sonsuz teşekkür ediyorum .Şifa olsun

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!