Kendini Erteleme Döngüsü

Kendini Erteleme Döngüsü

“Kendini erteleme Döngüsü”

Hayatımızın belli dönemlerinde kendimizi ertelediğimiz belli döngüler belirebilir. Bu döngüler yüzünden önce kendimiz sonra etrafımızdaki en yakınlarımızdan başlayarak herkesi etkiler. Çoğunlukla kendini erteleme döngüsünde olduğumuzu fark edemeyiz. Rutin işlerimizi ve hayatımızı yaşadığımız için olağan bir durum olarak kabul ederiz yaşadıklarımızı.

 

Yeniliklere kapatırız kendimizi, olaylara bakış açımız değişir, hani derler ya klasik bir cümledir. “Üzerimde bir ağırlık var hiçbir şey canım istemiyor.” Cümlesi aslında bize çok şey anlatır. Ben konfor alanındayım. Burada rahatım, buradan dışarı çıkmak istemiyorumdur. Evet konfor alanı belki bu terimi daha yeni duymuş alabilirsiniz hatta anlam verememiş de olabilirsiniz. Bu gayet doğal bende ilk duyduğumda pekte önemsememiştim.

Konfor alanının kısaca açıklamasını yapacak olursak; İnsanın mevcut elde ettiği konumunu rahatlığını muhafaza etmek istemesidir. Bu durumun bize zararı var mıdır? derseniz ise evet çok zararı vardır. Bizi tembelleştirir. Ötekileştirir. Düşünce yapımıza etki eder. Hayallerimizi esir alır. Rahatımızı bozacak her olayı tehdit olarak algılarız.

Yaşam standartımızı sabit tutacağız derken bilmeden aşağılara çekmeye başlarız.

Kendimizi erteme döngüsü olarak da adlandırabiliriz bu durumu net bir ifadeyle açıklayacak olursak.

Bu durumla baş etmek için öncelikle fark etmemiz gerekiyor.

Kendimize aşağıdaki soru kalıpları ve cümleleri okuduğumuzda verdiğimiz tepkiler bizi fark etmeye götürmek de yardımcı olabilir.

 Nereden başlayacağımı bilemiyorum?

Bugün ne yapacağım? Canım hiçbir şey istemiyor.

Boş ver hiç tadını kaçırma şimdi böyle iyisin.

Boş ver sonra yaparsın.

Gibi cümleleri okuduğunuzda ve türettiğinizde kendini erteleme noktasında bazı farkındalıklar kazanmaya başladınız demektir. Bir diğer ileri bir adım ise geçmişte yaşadığınız olumsuz olaylar ve durumlar daima aklınızın bir köşesinde yer etmesi hadisesidir. Devamlı sizi ertelemeye iten ana nedenlerin başında gelen bir durumdur.

 Korkularınızda bu yolda sizi ertelemeye götüren diğer bir duygu durumlarıdır. Sonuç olarak kendini erteleme döngüsüne girdiğiniz andan itibaren bir çok faktörün etki alanındasınız demektir. İlk yapmanız gereken fark etmek ve çözüm yolları geliştirmektir.

Size bir  kitap önermek istiyorum; Bülent Gardiyanoğlu’nun “Kendini ertelemekten vazgeç” kitabını okursanız yazdıklarımı daha iyi anlar ve desteğe ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla bize ulaşabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!