İnsanlar İnsanlara Yardım Eder

Biliyorum, görüyorum, hissediyorum ama en önemlisi Yaradan görüyor, biliyor ve hissediyor. Yalnız olduğunuzu düşünseniz de asla ama asla yalnız değilsiniz. Biliyorum çok ama çok zor. Biliyorum çok canınız acıyor. Ama yine biliyorum ki geçiyor…

İnsanlar İnsanlara Yardım Eder
İnsanlar İnsanlara Yardım Eder

Bazı zamanlarda her şeyden ve herkesten oldukça bunaldıysanız, özellikle de tüm dünya üzerinize geliyormuş gibi hissediyorsanız, yüreğinizde sanki bir el nefesinizi var gücüyle avuçlamış gibi sıkıyorsa ve nefes alamıyorum diyorsanız, ağlayamıyorsanız, konuşamıyorsanız, kendiniz dahil kimseye ne olduğunu, neden böyle hissettiğinizi anlatamıyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Ben de yaşadım tüm bunları.

Biliyorum, görüyorum, hissediyorum ama en önemlisi Yaradan görüyor, biliyor ve hissediyor. Yalnız olduğunuzu düşünseniz de asla ama asla yalnız değilsiniz. Biliyorum çok ama çok zor. Biliyorum çok canınız acıyor. Ama yine biliyorum ki geçiyor…

Kimi bir derin yalnızlıkla şifalanır, kimi onca kalabalığın içerisinde yalnız hisseder yine de kendisini. Etrafındaki onca insana rağmen yine de yalnızdır ruhu. Anlaşılmadığını, duyulmadığını, görülmediğini hisseder kalpten kalbe. Oysa kalplerdekileri yalnızca Yaradan bilir. O, her bir yüreğin en gizli ve en derin sancılarını, yaralarını, acılarını, korkularını, hüzünlerini ve aynı zamanda da aşklarını, umutlarını, sevinçlerini, heyecanlarını, mutluluklarını görendir, duyandır. Demem o ki, siz hala yalnız olduğunuza gerçekten de inanıyor musunuz, yoksa buna inanmak mı istiyorsunuz?

Kalplerde neler gizli, ne hayal karıklıkları var, ne acılar var bilemem ama az çok ben de yaşadım her birini. Buradayım, tam da yanınızda, ellerimi uzattım, bir el hizası kadar yakınım size, uzatsanız siz de tutabilirsiniz elimi. Memleket hasretimi çekiyorsunuz, o halde tutun elimi gidelim o güzel evlerinize, karşılıklı iki satır muhabbet suyumuzu kaynatıp, şöyle en demlisinden bir güzel çay yapalım da dertleşelim. Sizi dinleyebilecek, anlayabilecek bir arkadaş mı arıyorsunuz, buradayım dinlerim sizi tüm yargılarımdan ve eleştirilerimden uzakta. Dost meclisini mi özlediniz, ben de özledim, o halde hep birlikte gidelim o meclise, beni de alın yanınıza.

İnsanlar insanlara yardım ettiği, el uzattığı sürece insan kalır. Hayat insanlar karşılıksız, çıkar amacı gütmeden elini uzattığı sürece anlar kazanır. İnsan ömrü ancak tüm samimiyetinizle elinizi uzattığınızda şifalanır. Beklentiler, kazançlar, önyargılar, eleştiriler, yargılar, kınamalar, suçlamalar, ayıplamalar olduğu bir dünyada insan ne şekilde mutluluğu bulabilir ki? Yardım almak istiyoruz ama ne kadar yardım ediyoruz? Hoş görü görmek istiyoruz ama ne kadar hoşgörülüyüz? İyi niyet ve samimiyet istiyoruz ama bunca samimiyetsiz samimiyetin içinde biz ne kadar samimiyiz niyetlerimizde?

Örnekler böyle uzar gider ama siz ne demek istediğimi anladınız diye umuyorum. İnsanlar insanlara yardım ettikçe huzur bulur diye düşünüyorum, bu şirazesi kaymakta olan döngüde yaşamaya çalışırken. Yaşamaya çalışmak, insanca bu dost meclisinde yaşamak oluncaya kadar var gücümle ve tüm sevgimle buradayım. Bir el tutma mesafesinde, tam da kalp hizanızda karşınızdayım. Görebilen gözlere, duyabilen kalplere, tutabilen ellere belki benim de ihtiyacım vardır. Siz sadece size mi yardım ediyorum sanıyorsunuz?

Sevgilerimle Nursal Uğursal

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!