Vesvese Sözlüğü 15- İçimizden Gelen Her Ses Kötü Ses Midir?

Peki, içimizden gelen her ses kötü müdür? Eğer bizi aşağı çekiyorsa, enerjimizi düşürüyorsa, günümüzün kötü geçmesine sebep oluyorsa evet bu içimizdeki kötü sestir. Tabiki içimizden iyi sesler de gelecektir. Bu durumu ayırt etmek için o anki duygu ve hislerimizi kontrol etmemiz gerekir...

Vesvese Sözlüğü 15- İçimizden Gelen Her Ses Kötü Ses Midir?

Günlük yaşantımızda, yatarken, ibadet ederken bazen kitap okurken içimizdeki ses sürekli konuşur. Bazen o kadar çok konuşur ki geceleri uyku uyuyamaz hale gelirsiniz.

Küçük yaşta özellikle 0-6 yaş aralığında bize yüklenen telkinler bilinçaltımıza yerleşir. Dışarıdan bize söylenen her söz sinsi bir şekilde bilinçaltına kodlanır. Ve zihnimizde kalıplar oluşur. Bu kalıplar biz fark etmeden  hayatımızı olumsuz bir şekilde etkiler.

 

- Sen yapamazsın.

- Sen beceremezsin.

- Onun çocuğu daha başarılı...

 

Gibi telkinler ilerleyen yaşlarda bizim kendimizi değersiz, yetersiz, başarısız hissetmemize sebep olur. Ve içimizde ki ses sürekli bize :

- Sen beceriksizsin, yapamazsın, ne değerin var ki bu hayatta, gibi konuşur durur. Kendimizi kötü hissetmemize, dibe çökmemize mutsuz olmamıza neden olur. Bu sesler yüzünden bir günyüzü göremeyiz. Uykusuz kalır, mutsuz uyanırız.

 

Peki, içimizden gelen her ses kötü müdür? Eğer bizi aşağı çekiyorsa, enerjimizi düşürüyorsa, günümüzün kötü geçmesine sebep oluyorsa evet bu içimizdeki kötü sestir. Tabiki içimizden iyi sesler de gelecektir. Bu durumu ayırt etmek için o anki duygu ve hislerimizi kontrol etmemiz gerekir.

 

Özellikle dikkat etmenizi istediğim bir şey var. Lütfen bunu takip edin, içinizden bir ses geldiğinizde nefes alış verişimiz nasıl? Ağızdan mı nefes alıyorsunuz? Yoksa burundan mı? Eğer gergin, stresli,mutsuz,öfkeli iseniz ağızdan nefes alırsınız. Dengede, mutlu, huzurlu, akışta iseniz burundan nefes alırsınız. Bir düşünce bize geldiğinde buna dikkat edelim, bakalım. Bu sayede içimizdeki sesin iyi mi, kötü mü olduğunu ufak da olsa fark edebiliriz. Önemli olan bu kontrolü sağlayabilmek. Vesvese, kontrolü elinde tutmak ister. Belki de içinizden iyi ses gelmez bile. Kontrolü sizin ele alma vaktiniz gelmedi mi? Ne dersiniz?

 

 İçimizden gelen her sesi dinlemeli. Kulak vermeli. Şifalanacak olan yönlerimizi şifalandırmalıyız. İçimizdeki sese:

-Sus, konuşma, git başımdan, seni duymak istemiyorum...

Dedikçe inanın daha çok konuşacaktır. Derin bir nefes alın ve dinleyin. Kontrol sizde. Gelen kötü sesi iyi ile değiştirin. Allah’a şükredin. Vesveseye teşekkür edin. Zamanla kötü ses azalacak, yerini iyisi ile değiştirecektir. Tabi kötü olan da hiç gelmeyecek değil. Yeter ki kontrol  sizde olsun. Arada bir yoklayacak, dengenizi bozmak isteyecektir. Her geldiğinde güzelce dinleyin olumluya çevirin , gönderin ve şifalanmaya niyet edin.

 

 Vesvese herkeste vardır. Birçok insana gelir. Fakat şeytanın ele aldığı kimselere gitmez vesvese. Onun işi şeytana uymayanlar iledir. Vesvese size geliyorsa iyi yoldasınız demek ki. Vazgeçirmek istese de vazgeçmeyin.

 

İçinizden gelen iyi sesleri de ihmal etmeyin. O güzel ilahi sesleri bir yere not alın. Allah’ın desteği her an bizimle. Çok şükür, ne mutlu bize. Hayatın lezzetlerinin farkına vardığımızda, yaptığımız her işten tat alırız. Ve içimizdeki güzel sesler, kötü seslerden daha çok olur.Unutmayın, nefes alışınızla duygu ve hislerinizle içinizdeki ki sesin iyi mi, kötü mü olduğunu ayırt edebilirsiniz.

 

Bütüne şifa olsun.

 

 

 YAZAR: ŞULE KELEŞ

Yazar'ın diğer yazılarına ulaşmak için

https://nefes21.com/profil/sule_05

Yazar'ın kitaplarına ulaşmak için

https://www.instagram.com/p/CMKF0hvMHsA/?igshid=1gmq3i3qodw3d

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!