Hayatımıza Yön Veren Şey Nedir?

Hayatı bakış açımız doğrultusunda mı yaşıyoruz, yoksa yaşadıklarımız doğrultusunda mı hayata bakıyoruz.

Hayatımıza Yön Veren Şey Nedir?

Hayatı bakış açımız doğrultusunda mı yaşıyoruz, yoksa yaşadıklarımız doğrultusunda mı hayata bakıyoruz.

Güneş o karanlığın ardında doğarken yeni bir güne, hepimiz için aynı doğuyor hepimize aynı ışığı, aydınlığı, sıcağı sunuyor hepimizi aynı sevecenlikle kucaklıyor.

Güneşin bu kadar adaletti olmasına rağmen her birimiz güne farklı farklı uyanıyoruz. Kimimiz umutlu, kimimiz coşku dolu, kimimiz telaşlı , kimimiz kaygılı, kimimiz öfkeli, kimimiz mutlu, huzurlu...

Peki bizi bu kadar farklı yapan nedir? Bizi bu kadar farklı yapan pek çok nedenlerimiz var.

  • Evine ekmek getirmek için çalışan babalar
  • Hem evde hem iş yerinde çalışan anneler
  • Kendilerine hayatın içinde bir iş bulmak için çaba gösteren gençler
  • Daha ne olduğunu anlamadan her gün zorla yatağından kaldırılıp okula gönderilen çocuklar
  • Kreşlerine teslim edilen küçük çocuklar

Kısacası hayatta hepimize giydirilen görev elbiseleri. Elbette her hayat farklı, her can farklı hayat yaşıyor hayatı ne kadar farklı yaşıyor olsak da yaşam yolculuğumuz aynı. Önemli olan bu yolculuğu keyifli ve güzel geçirmek. Tabi ki hepimizin yoluna zaman zaman engeller çıkıyor. Önemli olan burada yolumuza çıkan engelin bize vermek istediği mesajı okuyabilmek, anlayabilmek, farkındalığını yaşayabilmek.

Koçluk eğitimlerimi aldığım döneme kadar yoluma çıkan her engele söylenip, buda geldi beni buldu derdim, enerjimi günlerce bunu düşünerek harcardım.

Artık bakış açımı düşünce yapımı değiştirdim. Yoluma çıkan engelleri beni geliştiren birer araç olarak görüyorum ve buradan almam gereken faydayı buluyorum. Enerjimi yapmam gereken işlere yöneltiyorum.

Aslında biz hayatı bakış açımız doğrultusunda yaşıyoruz, yaşadığımız olaylara bakış açımıza göre mutlu ya da mutsuz oluyoruz.

Örneğin hava yağmurlu ne kadar sıkıcı içim karardı diye bakarsak karamsar bir ruh haline bürünürüz. Yağmur yağıyor toprakla yağmur birleşince nasılda güzel bir koku yayıldı  içim açıldı. Çiftçiler bekliyordur bu yağmuru bereketlensin topraklar diye düşünürsek yağmuru gülümseyerek seyrederiz.

Size ait olmayan sonradan öğrendiğiniz korkularınızı, kaygılarınızı, sizi kısıtlayan inançlarınızı değiştirin ve bunların yerine sizi daha iyi hissettirecek davranış biçimleri koyun. İnsan değişime açıktır ve değişebilir bu sizin elinizde bu fırsatınızı kendiniz için kullanın . Sizden sonra gelecek nesliniz için kullanın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!