Hayat Sana İstediğini Veriyor, Farkında Mısın?

Ben ‘Şöyle şöyle olmayacağım.’ deyip farkında olmadan yaptığım kontratın hayatıma imtihan olarak girişini anlamam, uzun yıllarımı aldı. Çoğu zaman neyi neden yaşadığımın farkında değilmişim. Şimdi idrak ediyorum ki sebepsiz işlemeyen bu sistem de şimdi yaşadıklarımın da bir sebebi var.

Hayat Sana İstediğini Veriyor,  Farkında Mısın?

Hayat yolumda yaşadığım tekrarların kendi inanç ve sözlerimle yaptığım kontratlardan kaynaklandığını fark edebilmek, benim için yeni bir dönüşümün de başlangıcı oldu.

Ben ‘Şöyle şöyle olmayacağım.’ deyip farkında olmadan yaptığım kontratın hayatıma imtihan olarak girişini anlamam, uzun yıllarımı aldı. Çoğu zaman neyi neden yaşadığımın farkında değilmişim.  Şimdi idrak ediyorum ki sebepsiz işlemeyen bu sistem de şimdi yaşadıklarımın da bir sebebi var. Bahar kıştan sonra gelirken, gece gündüzü takip eder, sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için anne karnında ortalama dokuz ay on gün beklemesi gerekir. Hiçbir şey sebepsiz değil. Bir sonuca ulaşmak için bir sebebe ihtiyaç var. Aslında kimseyi suçlamaya gerek yok, hayattan ne istediysem o da bana dileğimi ikram etti.

Kimi yargıladıysam, kimi kınadıysam, hangi konuya yorum yaptıysam ve neden kaçtıysam yaşam yolumda hepsinin beni ayrı ayrı kovaladığını fark ettim. ‘Şöyle şöyle insanlardan, uzak dururum.’ Dedim. Bahsettiğim türdeki insanlar yaşamımın başkarakterleri oldular. İmtihan yolumda söylemlerimi yaşamaya çoktan başladım. ‘Ben şöyle şöyle bir anne olmayacağım.’ Dedim. İstemediğim anne modeline büründüğümü fark ettim.

Kutsal kitabımız kur-anı kerimde Şûrâ süresi 30 ayette’ Başınıza gelen her musibet kendi yapıp ettikleriniz yüzündendir; kaldı ki Allah birçoğunu da bağışlar.’ Diyor. Söylediklerimiz, niyetlerimiz, farkında olmadan Rabbimle yaptığımız kontratlarımız kaderimize dönüşüyor. O nedenle uyanmanın, kendimize çeki düzen vermenin vaktidir.

Şimdiye kadar ne yaşadıysak yaşadık. Rabbim kalan ömrümüzü, geçen ömrümüzden hayırlı eylesin. Koçluk çalışmalarının sonunda ‘Bu farkındalıkla bu günden itibaren neyi farklı yaparsın?’ diye sorarız. Bu farkındalıkla ağzımdan çıkanlara, niyetlerime, insanlara karşı yorumsuz kalmaya dikkat etmeye niyet etim. Hem gönlümüzün ağırlıklarından kurtulmak, hem de gelecek günlerin inşasını daha sağlam yapabilmek niyetiyle.

 

 

 

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!