ELEŞTİRİ

Bazı insanlar insanları sürekli yargılarlar, beğenmez ve eleştirirler. Tahammül edemediği uzaklaştığı ,kendisidir aslında. Gerçeği göremez ve bir illüzyonda yaşar..

ELEŞTİRİ

ELEŞTİRİ

Eleştiri; birine,yaptıkları şeylerden dolayı yorumlarda bulunmak bunu şöyle yaptın,şunu şöyle yaptın diye o kişiyi ya yüceltmek yada aşağıya çekmektir. Bize yapıldığı zaman hoşumuza gitmez belki,peki düşündünüz mü?Sizde aynı şeyleri karşı tarafa yapıyor olabilir misiniz? Yada kendimizi içten içe eleştiriyor olabilir miyiz? Ve kendimizde beğenmediğimiz yanlarımızı başkasında görüp sanki bizde yokmuş gibi kibir yapıp, yine kendimizi üstün görüp eleştiri, yargı yapıyor olabilir miyiz?

Bazı insanlar,etrafındaki insanları sürekli eleştirerek onlardan uzaklaşır. Aslında beğenmediği yönlerine tahammül edemediği için,yargılayarak uzaklaştıkları gerçekte kendileridir. Kendilerini beğenmez ve eleştirirler. Gerçeği göremez ve bir illüzyonda yaşar. Peki ne yapabilirirz? Acaba bu bende nerelerde var diyerek kendimize iyilik yapıp düzeltebiliriz. Sadece olumsuz tarafları mı böyle düşünelim, hayır olumlu taraflar içinde bu böyledir. Olumlu taraflarıgörüyorsak,hayranlık duyuyorsak, bu olumluluğu kendimize yakıştırmadığımız için ve ışığımızı kabul etmediğimz için, onu karşıda görüp hayranlık duyarız. Kendimizde bu özellik nerelerde mevcut, onu bulup onu kendimize layık görünce ve bu özelliğimize sahip çıkınca, artık dışarıdaki yansımalarımıza hayranlık duymamıza gerek kalmaz ve bu normal bir durum olur bizim için. 

Örnekle devam edelim; hoşlanmadığın bir davranışla karşılaştın bu senin olumsuz nitelendirdiğin tarafın sen bu ve buna benzer davranışları nerelerde sergiledin ve bu durum kötü gibi görünse de nasıl fayda sağladın? 

Çok hoşuna giden bir özellik gördün birinde ve aşırı hayranlık duydun sende bu ve buna benzer özelliği nerelerde sergiliyorsun?,kendine ve karşındakine zararları neler? Evet doğru duydunuz iyi tarafların sadece iyi değil zararlı tarafları da var. 

Bunları bu şekilde değerlendirerek eğer ki eski düşüncelerden özgürleşmek istiyorsan gelişiminize katkı ve izin verebilirsin. Sana eleştiri yaptığında birilerini aşağıda,birilerini yukarıda  gördüğünü söylemeyeceğim.çünkü bunu zaten anladın. Bu dengelendiğinde senden aşağıda veya yukarı da birilerinin olmadığından emin olacaksın.

Kendini birçok farklı yönünü keşfetmek isteyenlere eğlenceli ve keşifli günler dilerim.

Keşfiniz bol, farkındalığınız daim olsun..

Muhsine AYDIN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!