Bölüm21 Geçmişin Gölgeleri Bölüm 21

Aşağı Bavyera’nın Vilsbiburg kasabasında yaşayan Gamze Uçar, çalışkan ve başarılı öğrenciydi. Tek sıkıntısı Almanca dersinde zorlanıyordu. 2000 - 2001 ders yılının ilk yarısında not ortalaması 2,66 olan Gamze en büyük isteğin ortaokul (Realschule'ye) gitmek olduğunu söylüyordu sürekli ailesine.

Bölüm21 Geçmişin Gölgeleri                                     Bölüm 21

                                                                 Geçmişin Gölgeleri

                                                                        Bölüm 21

Neyse, biz 2000 yıllara geri gidelim. Tapuları kıracak olan çocuklarımızdan Gamze okumak isteyen çocuklarımızdan biriydi.

 

Aşağı Bavyera’nın Vilsbiburg kasabasında yaşayan Gamze Uçar, çalışkan ve başarılı öğrenciydi. Tek sıkıntısı Almanca dersinde zorlanıyordu. 2000 - 2001 ders yılının ilk yarısında not ortalaması 2,66 olan Gamze en büyük isteğin ortaokul (Realschule'ye) gitmek olduğunu söylüyordu sürekli ailesine.

 

Bavyera'da okul sistemi ilkokul 4 yıl. Ortaokul (Mittelschule ) 9 yıl. Ortaokul Realschule 10 yıl ve Lise ( Gymnasium) 12 yıl.
Gamze Ortaokul'a ( Realschule'ye) gitmek istiyordu.
Çevresinde çalışkanlığı ile tanınan Almanya'nın Vilsbiburg kasabasında ikamet eden Gamze Uçar, çok istediği ortaokul (Realschule'ye ) Regensburg İdare Mahkemesi'nde alınan karar sonucunda gitmeyi haketti.
Vilsbiburg kasabasında yaşayan Gamze Uçar, çalışkan ve başarılı öğrenciydi. Tek sıkıntısı Almanca dersinde zorlanıyordu. 2000 - 2001 ders yılının ilk yarısında not ortalaması 2,66 olan Gamze en büyük isteğin ortaokul (Realschule'ye) gitmek olduğunu söylüyordu sürekli ailesine.
Okul yönetiminin not ortalamasının yeterli olmadığını söylemesiyle Gamze'nin ortaokul (Realschule'ye) gitmesinin önüne engel konuluyordu. Gamze okumak ve Mode tasarımcısı olmak istiyordu. Çünkü çok güzel resimler yapıyor ve hayalini yaşamak istiyordu.
Gamze'nin babası İsmail Uçar, " Merhaba gazetesi haberinde ana dili Almanca olmayan öğrencilere, eğer derslerinde Almanca nedeniyle zorluk çekiyorlarsa bir not avantajı sağlandığı yazıyordu.
Durumu hemen sınıf öğretmenine bildirdim. Gamze'nin ortaokul ( Realschule'ye) gitmesi için sınava girmesi gerektiğini belirttiler. Gamze üç ders ortalaması ( almanca, matematik ve ingilizce) sınava girdi fakat heyecanlandığı için sınavı kaybetti. Gamze çok üzülmüştü. Zaman kaybetmeden deneyimli Avukat Heinz Furtmayr'a durumu bildirdik. Avukat Heinz Furtmayr, Vilsbiburg Mittelschule Müdürü ve Aşağı Bavyera okul eğitim sorumlarına durumu anlattıysa da sonuç değişmedi ve Gamze'nin ortaokula (Realschule) gitmesi engelledi." diyen İsmail Uçar, " deneyimli avukat Heinz Furtmayr'ın çabalarıyla ve Regensburg İdare Mahkemesinin verdiği kararla ana dili almanca olmayanların üç dersten ( almanca, matematik ve ingilizce) not ortalaması puanının 3,5 den 2,5 'e düşürülmesiyle Gamze'nin ortaokul Realschule'ye gitme olanağı sağlandı." diyen baba İsmail Uçar, " okuyamaz diyen okul yönetiminin aksine kızım Gamze, Ortaokul ( Realschule'yi ve FOS'u) başarıyla bitirip,Üniversite ve Masterini başarıyla bitirdi. " diyen Gamzenin babası İsmail Uçar, Gamze diğer öğrencilerimize de örnek oldu ." diye sevincini bildirdi.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!