Allah'ı Sevmek Varken Hep Korkutulduk

Çocukluğumuzdan beri hep Allah seni yakar, taş atar, cehenneme atar gibi cümlelerde yaratıcımızdan korktuk. Sevmeyi bilmedik. Öğrenemedik. Korktuğumuz için ibadet ettik. Peki sevgili okurlarım. Korkunun olduğu yerde sevgi barınır mıydı?

Allah'ı Sevmek Varken Hep Korkutulduk

Hani böyle kalbin sıkışır bazen. Yer yerinden oynar zannedersin. Herşey bitti dersin. Buraya kadarmış. Hayat denen maceram bitiyor dersin. Kimse beni sevmedi. Kimse beni anlamadı. Kimse bana değer vermedi. Hiç bir şey yapamadan gidiyorum bu kervandan.

Bilemedik ki gerçekleri. Saklandı hep bizden. Korkuyla büyüdük. Korkutularak. “Onu yapma Allah seni taş eder. Bunu yapma cehennemde yanarsın.” Allah’ı hep korkunç, ceza veren, tepeden insanlara taş atan bir yaratıcı sandık. Ah kalbim ah... Nasıl sızlıyor bir bilseniz. Ölecekmişim gibi ama ölmeyecekmişim gibi de.

Böyle olmamalıydı. Böyle bitemez. Hiç bir şey sandığım gibi değil aslında. Birşeyleri yanlış bildiğime emindim. Bir rehber, bir yol gösterici arıyor insan o an kendine. Gözünün önündekini görmeden. (KURAN-I KERİM)

Din yol demektir. İslamiyet ise teslim olmak demektir. Peki ben bu yolda teslim olmuş muydum? Tanımadığım Rabbime güvenip teslim olmuş muydum? O nu tanımıyordum ama seviyordum güya. Kime sorarsanız sorun. Ben Allah’ı çok seviyorum der. Vallahi çok seviyorum...

Öyle seviyorum demekle sevmek olmuyormuş. Onun için yanıyor musun? Kavuşmak için ağlıyor musun? Onun da seni ne kadar çok sevdiğini biliyor musun? Açıp okudun mu kutsal kitabın mealini? Bir bilsen neler anlatıyor? Ne kadar seviyor bizi.

Canım Allah’ım biliyorsun ki seni kalbimin ta derininden, canımdan can koparcasına çok seviyorum. Her anım sen, her zerrem sen. Asla çocuğum yanlış yaptığında seninle korkutmuyorum. Bizi hep korkuttular. Ben sadece seni kırmaktan, incitmekten korkuyorum.

Çocuklarınız bir yanlış yaptığında onlara “Allah seni yakar, taş eder...” gibi cümleler kullanmayın. Allah çocukları çok sever. Onlara zarar vermez ki! Onlara iyi rol model olmaya çalışın. Allah’ı doğru tanıtın. Yoksa bir ömürleri Allah’ı tanıyamadan bitecek. Uyanma vakti gelmedi mi?

Çocuklarımız geleceğin yansımaları olacak şimdiden. Biz ne kadar kendimizi tanırsak; Rabbimize yaklaşırız. Bu soyumuza da sirayet eder. Ne ile meşgulsen ona dönüşürsün ve çocuklarına bulaştırırsın. Tek dostun, tek velin olan Rabbine yönel. Bak gör neler olacak. O seni sevgiyle ve aşkla yarattı. Değersizim diyip kendini kandırma. Çünkü çok değerlisin. Çocuklarının da o aşkın bir parçası olduğunu bil. Onlara Allah’ı sevmeyi aşıla. Allah ile korkutma. Şükürler olsun bizleri buluşturana.

ŞULE KELEŞ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!