Ak Akçe Kara Gün İçindir

Ak Akçe Kara Gün İçindir

                                Ak Akçe Kara Gün İçindir

Günlerden bir gün, gencecik bir kız iken, akraba ziyareti yapmak ve birazda tatil,  yardım, işte adına ne dersen onu yapmak isterken, uzunca bir zaman kıymetli yakınımın yanında kaldım ve onlarla zaman geçirdim. Çok gözlemci biri olduğumdan olsa gerek, onların aile ilişkilerini  izlerken, bir şey çok dikkatimi çekmişti, evin beyi çok güzel geliri olan çok yüklü para kazanan fakat iş sonunda hastalanan biriydi. 

Para kazanmak için aile konforunu devam ettirmek, hatta daha üst seviyeye taşınmak için yurt dışında çalışıyordu. 

Bu yakınımın, çok yüklü miktarda para kazanıp, sonunda biriktirdikleri paranın, kuruşuna kadar sağlık için ve özelliklede, evin beyinin çalışamaz hale gelip, paraları bitince sağlığına kavuşup, tekrar döngünün devam etmesi, çok enteresan ve değişik gelmişti, kafamda bunun nedenini arıyor ve çözmeye çalışıyordum.

Hayat ilerlerken, sanki denklemi çözmüştüm, evin hanımı her seferinde diyordu ki çok şükür ki, paramız vardı da eşimin hastalığına harcadık, ya olmasaydı, her para biriktirdiğinde ne olur ne olmaz eşim yine hastalanır kenarda pirikmiş paramız olsun diyordu. 

Yıllar sonra anladım ki kuantum denen bir gerçek varmış ve ağzımızdan çıkan sözlerin, düşüncelerimizin çok ama çok önemi varmış yaşantımızda dair, işte Ak Akçe kara gün içindir diyince meğer o karagün mutlaka gelip yaşanıyormuş 

Yaradan diyordu  ya ayetinde; "Sizin duanız olmasa neye yarardınız" diye. 

Meğerse biz ağzımızdan çıkan sözcüklerin, dua mahiyetinde olduğunu düşünmeyip, konuştukça duaya dönüştürüyorduk. 

Bu döngü, nasıl değişir? Bu denklem nasıl değişir.?Bilmeden yaşayıp gidiyor ve hatta adına da ,işte ne yapalım kısmet ya diyorduk. Halbuki elimizden geleni, dilimizin döndüğü, güzellikleri yapmıyor, olabildiğince şikayet odaklı, çirkin sözler sarf edip, sonuçta da 'ne yapalım' demek belki de kolayımıza geliyordu. 

Bu döngüyü değiştirmek aslında elimizde, hatta dilimizde. 

Düşünelim bakalım, hangisi bize daha çok hizmet ederdi, güzel düşünüp güzel, olumlu konuşmak mı yoksa tam tersi mi? 

Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? 

Bizlerde bilelim ve ak akçelerimizi ak  günlerimiz için kullanmaya niyetlenelim niyetlenelim  ki ak günler için dualarda bulunmuş olalım. 

Hayat yaşam bizlere kolaylıkla geliyor çok şükür ya Rabbi çok şükür. 

GÜLHAN AYDIN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!